Reklama


Špagetová mlhovina: Kolosální mračno po výbuchu supernovy Simeis 147

19.05.2017 - Martin Reichman

Špagetová mlhovina - Sharpless 2-240, neboli Špagetová mlhovina, na obloze pokrývá téměř 3 stupně a k vidění je v souhvězdích Býka a Vozky.
Špagetová mlhovina - Sharpless 2-240, neboli Špagetová mlhovina, na obloze pokrývá téměř 3 stupně a k vidění je v souhvězdích Býka a Vozky.

Ve spletitých filamentech slabého zbytku supernovy Simeis 147 je snadné se ztratit. Objekt je také katalogizován jako Sharpless 2-240, známější je ale pod označením Špagetová mlhovina. Na obloze pokrývá téměř 3 stupně a k vidění je v souhvězdích Býka a Vozky. Mračno trosek hvězdy při odhadované vzdálenosti 3 000 světelných let měří asi 150 světelných let

Tento kompozitní obraz obsahuje snímky pořízené přes úzkopásmové filtry zvýrazňující červenou emisi ionizovaných atomů vodíku. Zbytek supernovy má odhadované stáří asi 40 000 let. Rozpínající se zbytek není jediným pozůstatkem exploze - kosmická katastrofa po sobě zanechala také rotující neutronovou hvězdu.

  • Zdroj textu: apod.nasa.gov
  • Zdroj fotografií: Daniel López, IAC

ReklamaReklama

Aktuální články

Nejnovější verze robota SpotMini je štíhlejší než předchozí varianty

Věda

Vzdělaná Johanna, nevlastní dcera magistra Kelleyho, používala svůj literární um k znovuzískání rodinné prestiže

Historie

Genom Amišů obsahuje pozoruhodné věci

Věda

Na pádu komunismu v Polsku se nejvíc podílelo odborové hnutí Solidarita, jehož vůdčí postavou se stal elektrikář Lech Wałęsa.

Zajímavosti

Výsadkáři ze 103. gardové divize se vracejí domů

Válka

Obraz italského renesančního malíře Leonarda Da Vinciho se vydražil za 450,3 milionu dolarů, tedy v přepočtu 9,8 miliardy korun. Dílo zobrazující Ježíše Krista se tak podle aukční síně Christie's stalo nejdražším obrazem, který se kdy na světě prodal v dražbě. Původní odhady udávaly hodnotu díla 100 milionů dolarů, přepočtu 2,2 miliardy korun.
Aukce trvala podle agentury AFP pouhých 19 minut. Dražit se začalo na částce 70 milionů dolarů, tedy 1,5 miliardy korun. Totožnost kupce aukční síň zatím nezveřejnila.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907