Špatný vládce, geniální podnikatel: František Štěpán Lotrinský ve stínu své ženy

Po složitých jednáních se mohla Rézi v roce 1736 za milovaného Františka vdát. Po celé manželství stál ale František v pozadí

30.09.2016 - Jana Ládyová



Manželství bylo opravdu šťastné, i když měl František Štěpán v pozdějších letech velkou slabost i pro jiné urozené ženy. Ačkoliv coby manžel první ženy udržoval mnohé avantýry, vždy se nakonec pokorně vracel ke své nejdražší.

Na úřad mi nesahej

Manžel František Štěpán, kterého zprvu Marie Terezie něžně nazývala Myšáček, později můj starý, se do vlády nepletl, raději... Její zásluhou byl však v roce 1745 zvolen císařem Svaté říše římské. Politický ani vojenský talent neměl, raději zůstával v manželčině stínu a věnoval se svým zálibám, přírodním vědám a numismatice. Jako obchodník a podnikatel byl ovšem geniální! Je pravda, že bohatství mu spadlo do klína jako dědictví, ale on ho uměl šikovně rozmnožit. Zakládal manufaktury, ale hlavně rozuměl financím, kterých se jeho ženě v říši nedostávalo! Došlo to tak daleko, že Marii Terezii půjčoval peníze, a to na vysoký úrok. A do budoucna vytvořil pro dynastii habsbursko-lotrinskou takovou finanční rezervu, že už nikdy nemuseli finančně strádat.

Když František Štěpán nečekaně v roce 1765 zemřel, byla to pro Marii Terezii opravdová katastrofa. Nikdy v něm nepřestala vidět svého prince. Manželství trvalo dvacet devět let, šest měsíců a šest dní. Panovnice si po pohřbu nechala ostříhat dlouhé vlasy, šperky rozdala dětem a garderobu svým dvorním dámám. Do konce života nosila jen černé šaty, vdovský čepec a perly na znamení smutku. Že jí ještě zbývalo patnáct let vlády? No a co... Částečně se o moc podělila alespoň se svým synem Josefem II.

 
  • Zdroj textu

    Otazníky historie Speciál 14

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci