Reklama


Stařeček Hollywood: Slavný nápis nad městem andělů visí už 94 let

14.11.2017 - Lucie Paseková

Z amerických filmů ho zná asi každý. Je ztělesněnou reklamou na sny a nezaměnitelným symbolem filmového průmyslu. Ano, nápis Hollywood. Památka, která shlíží na kalifornské město Los Angeles už více než devadesát let

Nápis se stal několikrát obětí šprýmařů či aktivistů – byl překřtěn například na Hollyweed, Jollygood nebo Sallywood.
Nápis se stal několikrát obětí šprýmařů či aktivistů – byl překřtěn například na Hollyweed, Jollygood nebo Sallywood.

Proslulý nápis neměl původně s filmovým průmyslem vůbec nic společného. V roce 1923 vznikl jako reklamní poutač na příměstské sídliště. Že se dožije bez mála 100. narozenin, by nikoho z jeho tvůrců v té době nenapadlo – původně měl totiž na místě stát asi jen rok a půl. Jeho podobu navrhnul malíř Thomas Fisk Goff a původně byl slavný poutač o něco delší – Hollywoodland.

TIP: Proslulý nápis Hollywood se přes noc změnil na Hollyweed

Postavit toto megalomanské dílo nebylo rozhodně levné: celkové náklady se vyšplhaly na 21 tisíc dolarů, což byl v té době skutečně „balík“ peněz. Nápis tehdy osvětlovaly čtyři tisíce žárovek, a za jedním písmenem L stával dokonce domek údržbáře, který prasklé žárovky vyměňoval.

Původní projekt Hollywoodland později zkrachoval, takže v roce 1949 přešel nápis do majetku města. Tehdy z něj zmizelo „land“ a celý poutač prošel rekonstrukcí. Svou chvilku slávy si nápis užil v roce 1973, kdy byl prohlášen za historickou památku.

Zachránce z Playboye

Jedna z ikon Los Angeles ale měla dvakrát na kahánku. Naštěstí vždy zaúřadoval otec sexuální revoluce a zakladatel Playboye Hugh Hefner. Když byl nápis v 70. letech v katastrofálním stavu, uspořádal sbírku a každé z jeho písmen vydražil za 27 700 dolarů. Jedno z písmen například získal rockový zpěvák Alice Cooper a sám Hefner vydražil písmeno Y. Před několika roky zase hrozilo, že developeři na místě nápisu postaví domy. Hefner tedy daroval veřejné iniciativě na jeho záchranu 900 tisíc dolarů. „Nápis je Eiffelovou věží Hollywoodu a je mi potěšením napomoct záchraně tak důležité kulturní památky,“ okomentoval tehdy svůj čin Hefner.

Sebevražda z písmene H

Nápis, který tehdy ještě zněl Hollywoodland, poprvé proslavila tragédie, která se stala v roce 1932. Na písmeno H tenkrát po žebříku pro dělníky vyšplhala herečka z Broadwaye Peg Entwistle. Čtyřiadvacetiletá dívka neměla v Mekce filmového průmyslu úspěch, a tak se rozhodla pro sebevraždu. Paradoxně prý den po své smrti dostala nabídku na natáčení filmu. Do historie se zapsala jako Hollywood Sign Girl.

  • Zdroj textu: 100+1 zahraniční zajímavost
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

ReklamaReklama

Aktuální články

Vizualizace zachycuje první známou mezihvězdnou planetku `Oumuamua. Získaná měření naznačují, že `Oumuamua je nejspíš husté, pravděpodobně kamenné nebo dokonce kovové 400 metrů dlouhé těleso, jeho povrch má temně červenou barvu a není pokryt ledem.

Vesmír

Pennsylvania Avenue, Washington (1900 a 2013)

Zajímavosti

Snímek z prosince 1969 zachycuje Mansona během eskorty k předběžnému slyšení u soudu.

Revue

Po elektrických automobilech přicházejí na řadu elektrické náklaďáky

Věda

Obsluha 40mm kanonu Bofors vyhlíží v létě 1944 v Normandii letouny nepřítele

Válka

Vlky, kteří dřív ohrožovali dobytek, lovci v Yellowstonském parku zcela vyhubili – načež došlo k výrazným výkyvům v ekosystému.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907