Reklama


Starodávná a moderní města se vlastně tolik neliší

22.02.2015 - Stanislav Mihulka

Města dávných civilizací jsou na první pohled úplně jiná, než dnešních velkoměsta. Základní prvky organizace a fungování měst jsou ale kupodivu stále stejné

Podle badatelů Institutu Santa Fe a Coloradské univerzity v Boulderu dávná lidská osídlení fungovala velmi podobně jako moderní města, navzdory dramatickým rozdílů ve vzhledu a způsobu vládnutí.

Luis Bettencourt a jeho kolegové prostudovali archeologická data z oblasti dnešního Mexico City, pocházející z intenzivních archeologických průzkumů v šedesátých letech. Analyzovali rozměry stovek dávných chrámů a tisícovek domů tehdejších obyvatel, aby z nich odhadli velikost populace a hustotu osídlení. Sledovali také velikost a rychlost stavby monumentů a významných budov té doby, stejně jako intenzitu jejich využívání obyvateli.

Nakonec se ukázalo, že čím větší bylo tehdejší osídlení, tím větší byla i jeho produkce. Stejně jako v dnešní době. Zní to docela jednoduše, ale pro archeology to prý byl šok. Žili jsme totiž v domnění, že dnešní města a vůbec celý svět kapitalismu, industrializace a demokracie se radikálně liší od minulých civilizací. Teď to ale vypadá, že základní prvky a pravidla organizace lidských osídlení se během uplynulých tisíciletí vlastně nezměnily. Co se týče dalšího výzkumu, Bettencourtův tým chce prostudovat dávná osídlení Peru, Číny a Evropy a sledovat na nich vznik, růst i zánik měst.

  • Zdroj textu: Santa Fe Institute, Science Advances
  • Zdroj fotografií: Gabriel Garcia/ Santa Fe Institute

ReklamaReklama

Aktuální články

Vzducholoď Italia, jež se v roce 1928 měla vznést k severnímu pólu, nakonec svého cíle dosáhla, poté však tragicky ztroskotala.

Zajímavosti

Sériová výroba návratových modulů lodí Sojuz

Vesmír

Zámek ční nad obcí Hohenschwangau

Historie

Hlavním receptem na léčbu takzvaného bombového (též šrapnelového) šoku byl klid a odpočinek

Válka

Dron Fury s novým motorem může provádět průzkum 15 hodin

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907