Reklama


Stromy, které „požírají“ uhlík: Jsou mangrove potřebnější než pralesy?

11.07.2017 - Zuzana Teličková

Podle studie provedené vědeckým týmem z U.S. Forest Service a univerzity v Helsinkách shromažďují pobřežní mangrove více uhlíku než jakékoli jiné lesní porosty na Zemi

Mangrovový porost v Karibiku - Pohled na nangrovový porost z moře, ve výřezu záběr pod hladinou, který ukazuje uchycení kořenů v pobřežním dně.
Mangrovový porost v Karibiku - Pohled na nangrovový porost z moře, ve výřezu záběr pod hladinou, který ukazuje uchycení kořenů v pobřežním dně.

 Rozbor vzorků z 25 mangrovových porostů odebraných v oblasti Indo-Pacifiku dokázal, že tyto stromy zadržují čtyřikrát více uhlíku než většina tropických lesů na celém světě. „Již dlouho se ví, že mangrove jsou mimořádně produktivní ekosystém, v němž se uhlík rychle vyměňuje, ale až doposud neexistoval žádný odhad množství tohoto prvku obsaženého v porostech. Jde o zásadní informaci, protože pokud dojde ke změně využití půdy, velká spousta uhlíku se může uvolnit do atmosféry,“ říká ekolog Daniel Donato z Havaje.

TIP: Vegetace Tarimské pánve aneb Rostliny ze slané pouště

Schopnost mangrovových porostů zadržovat uhlík je částečně přičítána hluboké půdě bohaté na humus. Jen v této půdě je nashromážděno více uhlíku než v celé biomase a půdě většiny tropických pralesů. Mangrove proto mohou v době, kdy se lidstvo snaží vypořádat s klimatickými změnami, sehrát důležitou roli. V poslední době se však právě pobřežní porosty staly terčem rychlého odlesňování a jejich plocha se za posledních padesát let zmenšila o 30 až 50 procent. Vědci doufají, že studie přiměje vlády k vytvoření programů zaměřených na snížení úniku uhlíku do atmosféry právě uchováním a ochranou mangrovových porostů.

  • Zdroj textu: Příroda 5/2011
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

ReklamaReklama

Aktuální články

Uvědomělé stravování se nejlépe praktikuje na tichém místě, kde vás budou co nejméně rušit rozhovory dalších lidí.

Zajímavosti

Forerunner 30 jsou v tuto chvíli nejlevnější GPS hodinky Garminu

Zajímavosti

Češi získali po Norsku a Finsku jedinou poslankyni v Evropě

Historie

Robotický zahradník se postará o zahradu

Věda

Německé velení počítalo v případě války s Československem také s pomocí sudetských Němců

Válka

Snímek amerického robota Opportunity ukazuje povrch údolí na Marsu, zřejmě tvarovaný vodou

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907