Reklama


Svůdný sport: Kdy bude tanec u tyče na olympijských hrách?

06.09.2015 - redakce 100+1

Když se řekne tanec u tyče, leckoho možná napadne spojitost s lechtivou tematikou. Faktem však zůstává, že se z této disciplíny v poslední době stal oblíbený sport, který dokonce aspiruje na olympijskou disciplínu

Na lekce tance u tyče chodí podle cvičitelek nejčastěji ženy, které jsou již unavené z bezduchého posilování a nechtějí těla kulturistek. Přesto se touží cítit lehce, mrštně a především svůdně. Disciplína s názvem sportovní tanec u tyče (anglicky pole dance fitness) však není žádnou odpočinkovou kratochvílí, ale pořádným drilem. Za svoji téměř devadesátiletou historii prošlo kroucení u tyče hned několika zvraty.

Zábava za časů krize

Ve třicátých letech byli Američané bez peněz, o to však měli větší chuť se bavit. Za městem se často rozbilo cirkusové šapitó a před diváky vběhly spoře oděné gymnastky. Ženy na dlouhých tyčích šplhaly obratně vzhůru a pak už se jen ladně spouštěly krouživými pohyby k zemi. Akrobatický boj s gravitací se tak záhy změnil v masovou zábavu.

Než se ovšem dostal pole dance z cirkusů do tělocvičen, prožil si ještě jednu etapu. Právě kvůli ní má stále nálepku zakázaného ovoce a pokleslé zábavy. V osmdesátých letech minulého století se totiž v Kanadě vyrojily noční kluby, v nichž tanečnice z vyvýšených pódií u tyčí lascivně sváděly štamgasty.

Ze stripbarů do Hollywoodu

Pak se tyčí chytil Hollywood a z podsvětí je vytáhl před kamery i masové publikum. Disciplínu si oblíbilo stále více hvězd a jako každý trend se začala pyšnit i určitým filozofickým podtextem: „Dokud byla naše společnost zemědělská, chodily ženy kroutit boky na pole, aby byla úrodná. Lidé věřili, že pánev ženy má magickou moc, protože rodí děti. Tak to bylo po tisíce let. Mužská zábava se z toho stala až později,“ popisuje svoji verzi historie pole dance jeho popularizátorka Sheila Kelleyová.

Její teorii však trochu odporuje fakt, že dnes už muži nebývají pouhými diváky, ale také přímými provozovateli tance u tyče. Čistě mužským sportem je pak varianta pole dance v Indii. Cvičení na dřevěné tyči má zde tradici sahající dvě stě let zpátky a jmenuje se mallakhamba. Prý dokonale rozvíjí tělo i mozek a bez jeho praktikování se v Indii neobejde žádný policista.

O rostoucí popularitě tance u tyče svědčí i fakt, že se v něm pořádá řada soutěží, včetně mistrovství světa. Navíc krásu boje s gravitací možná již brzy uvidí celý televizní svět. Tato disciplína se totiž s největší pravděpodobností stane soutěžním sportem olympijských her v roce 2016.

  • Zdroj textu: 100+1 zahraniční zajímavost
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

ReklamaReklama

Aktuální články

Víska Albinen leží na jihu země v nadmořské výšce 1 300 metrů, na dohled od Matterhornu.

Zajímavosti

Vlevo šaty vyrobené z listí, vpravo herečka Bingbing Fan.

Revue

Mrtvý muž z dnešního Německa, který se zřejmě stal obětí moru doby kamenné

Věda

<p>Ve výjimečných případech jsou rohy starých beranů dlouhé až jeden metr</p>

Příroda

Protiletadlový kanón Bofors instalovaný na polském torpédoborci ORP Błyskawica

Válka

Ledové gejzíry na Saturnově Enceladu jistě stojí za prozkoumání

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907