Reklama


Sýr, sýrek, syreček: V čem se lišily středověké mléčné produkty?

13.11.2017 - Monika Feyfrlíková

Sýr, sýrek, tvarůžek či tvaroh byly oblíbenou potravinou jak chudiny, tak movitější části populace

Sýr ve středověku - . Sýry se odváděly jako dávky v určitých dnech v roce církevním či světským majitelům vesnic a usedlostí
Sýr ve středověku - . Sýry se odváděly jako dávky v určitých dnech v roce církevním či světským majitelům vesnic a usedlostí

Mléko sloužilo ve středověku jako sezónní potravina. Dostatek se v hospodářství vyskytoval především v pozdním jaru a přes léto, když měly krávy telata. Při správném uskladnění syrečků (slovem syreček se ve středověku nerozuměly olomoucké syrečky, ale mléčný produkt, který dnes nalezneme v obchodě pod názvem tvrdý tvaroh) si však lidé mohli dopřát mléčný výrobek i v období, kdy už čerstvé mléko nebylo dostupné.

Oblíbená přísada

Na území Čech se sýry ve středověku vyráběly mléčným kvašením. Sýření (srážení mléka syřidlem) nebylo ještě tolik rozšířené. Sýr se vyráběl podomácku, ale věnovali se mu rovněž tehdejší specialisté (syrníci), kteří ve městech prodávali i máslo. Sýr z Čech dokonce vyváželi a rozšířili ho pod označením český sýr.

Syrečky se uskladňovaly v dřevěných klecích na suchém místě, nejčastěji pod střechou nebo v komorách. Tvaroh či syrečky se také přidávaly do řady receptů, které se nám dochovaly do dnešních dnů. Naši předci si tak na Velikonoce připravovali koláč syrnej, vařili šišky syrné či  syrnou kaši, která byla oblíbeným svatebním jídlem. Sýry se také odváděly jako dávky v určitých dnech v roce církevním či světským majitelům vesnic a usedlostí. Byly také vcelku častým předmětem krádeží z již zmiňovaných komor, kde se skladovaly.

Napůl snězený syreček s cibulí, chlebem a kmínem se stal dokonce roku 1073 záminkou pro násilnost mezi nejvyššími duchovními. Pražský biskup Jaromír tehdy zbil olomouckého biskupa Jana, kterého osočil, že žije příliš lakomým způsobem života, jenž jeho církevní hodnosti nepřísluší. 

  • Zdroj textu: Tajemství české minulosti
  • Zdroj fotografií: Wikipedia

ReklamaReklama

Aktuální články

Vizualizace zachycuje první známou mezihvězdnou planetku `Oumuamua. Získaná měření naznačují, že `Oumuamua je nejspíš husté, pravděpodobně kamenné nebo dokonce kovové 400 metrů dlouhé těleso, jeho povrch má temně červenou barvu a není pokryt ledem.

Vesmír

Pennsylvania Avenue, Washington (1900 a 2013)

Zajímavosti

Snímek z prosince 1969 zachycuje Mansona během eskorty k předběžnému slyšení u soudu.

Revue

Po elektrických automobilech přicházejí na řadu elektrické náklaďáky

Věda

Obsluha 40mm kanonu Bofors vyhlíží v létě 1944 v Normandii letouny nepřítele

Válka

Vlky, kteří dřív ohrožovali dobytek, lovci v Yellowstonském parku zcela vyhubili – načež došlo k výrazným výkyvům v ekosystému.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907