Tahle země není pro plechový: Cesta robota-stopaře skončila ve Filadelfii

Řada filmů nebo knih se snaží nalézt odpověď na otázku, jak by člověka vnímaly stroje, kdyby si konečně uvědomily samy sebe. Kanadští vědci se však rozhodli otázku poněkud otočit – zeptali se, co by se stalo s robotem, kterého by nechali „napospas“ lidem

17.01.2016 - Vilém Koubek



Kdy jste cizím lidem vydáni na milost víc než při cestování stopem? Z tohoto předpokladu vyšel tým vedený Davidem Smithem a Frauke Zellerovou a stvořil charismatického a věčně usměvavého robůtka, plného touhy poznávat svět a vézt se – v uvozovkách – na vlně dobré vůle.

První jmenovaný vědec učí na kanadské McMaster University mimo jiné základy designu a programování. Frauke pracuje na Ryerson University rovněž v Kanadě a ve svých pokusech se zabývá zkoumáním komunikace mezi lidmi a roboty. Vedle těchto dvou vědců se na vytvoření a údržbě stopaře podílel ještě dvanáctičlenný tým badatelů z obou škol.

Stopař pojmenovaný hitchBOT – z anglického „hitchhike“ neboli „stopovat“ – se nedokázal sám pohybovat. Vědci ho jednoduše nechali u silnice se vzkazem, že potřebuje svézt. Jakmile se ho ujal nějaký vstřícný řidič, uměl robot nejen říct, kam cestuje, ale dokonce zvládal s šoférem konverzovat na nejrůznější témata.

Tisíce kilometrů

Z jeho společnosti se těšili řidiči v Kanadě, Belgii i Německu. Celkem umělý cestovatel urazil víc než deset tisíc kilometrů a zúčastnil se také celé řady akcí – dokonce i svatby. Navštívil Berlín, Kolín, Halifax nebo třeba Toronto a žil zkrátka sen každého stopaře. Jeho veskrze pozitivní přístup přitom vyvolával pouze kladné reakce a dobrou náladu. Jenže poté přišel výlet po Spojených státech amerických. Mělo se jednat o nejdelší hitchBOTovu cestu, při níž chtěl mimo jiné zavítat do New Yorku na Times Square, k Mount Rushmore v Jižní Dakotě nebo třeba do Grand Canyonu. Nebylo mu však přáno. Zatímco předtím najezdil bez úhony tisíce kilometrů, v USA ani neopustil východní pobřeží. Během dvou týdnů své americké pouti, na kterou se vypravil 17. července, projel Bostonem, Salemem, Gloucesterem, Marbleheadem a nakonec New Yorkem. Následovala Filadelfie, kde robůtka opustilo štěstí.

Utržené ruce

Noční ulice zmíněného města se mu stala osudnou: neznámý útočník mu utrhl ruce, urazil mu hlavu a jeho tělo prokopl. Miláček fanoušků z celého světa tak doplatil na přílišnou důvěřivost a všem potvrdil, že Amerika je sice zemí neomezených možností, ale také místem, kde nelze každému věřit – ať už jste robot, nebo člověk.

Netrvalo dlouho a objevilo se video zachycující na průmyslové kameře útočníka, který v 5:45 ráno nekompromisně demoluje robůtka skrytého za popelnicí. Muž se podobá poslednímu známému řidiči, jenž umělého cestovatele svezl – „vtípkaři“ z YouTube Edu Bassmasterovi. Jenže nakonec sám Bassmaster publikoval video, na kterém je jasně vidět, že nerozbíjí vůbec nic: všechno bylo jen divadlo, jímž nachytal pěknou řádku novinářů – a mediální pozornost zaručena. Skutečný „vrah“ tak nadále uniká.

Kondolence z celého světa

Ačkoliv šlo o pouhý stroj, „smrt“ hitchBOTa vyvolala spoustu vášnivých reakcí. Populárně-naučný internetový magazín ScienceAlert jen smutně poznamenal: „To je důvod, proč to nemůžeme mít v Americe hezké.“ Ostřeji naladěný web I Fucking Love Science se pak s titulkem vůbec nepáral a napsal: „Lidi jsou kokoti!“

Vědci však nevěší hlavy. Přestože je – stejně jako zbytek světa – náhlá zpráva šokovala, nenechali se od svého sociálního experimentu odradit a na robůtkově stránce uvedli: „Pokus ani náhodou nekončí. I díky této nešťastné události jsme získali cenné informace, které nám poslouží při hledání odpovědí na otázky, jež dláždí cestu k soužití lidí a robotů.“

Na serveru komunitního financování se po smrti robota objevil projekt, který na obnovu neohroženého cestovatele uspořádal sbírku. Přestože svoji pomoc nabídli také nadšenci ze samotné Filadelfie, sbírka byla zrušena, přestože uživatelé vybrali téměř čtyřnásobek požadované částky. Podle autorů projektu ale předčasná „smrt“ hitchBOTa neznamená jeho definitivní konec a připustili, že by se na další cestu mohl vydat již v roce 2016.

Robotický kritik

Kromě hitchBOTa cestuje po světě i kulturBOT, a sice s cílem – jak jeho jméno napovídá – navštívit v roli kritika největší umělecké výstavy a sdílet s lidmi své názory. Robot je přitom nejen promítá přímo na zdi galerií, ale také je včetně fotek publikuje na sociálních sítích. Sledovat ho můžete na Twitteru.

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    hitchbot.me


Další články v sekci