Reklama


Tank Abrams: Zasáhne protivníka i na tři kilometry

25.06.2013 - David Bimka

Obrázky, které před dvěma lety přicházely z Libyjského bojiště, měly jednu věc téměř vždy společnou: obsahovaly ohořelé a pokroucené vraky tanků, zničených spojeneckým bombardováním. Patří tedy obrněnci do starého železa?

<p>Na farmě v Pluckley straší duchové sebevrahů a obětí vražd, zatímco kostelem prochází bílá i rudá paní.</p>

Na farmě v Pluckley straší duchové sebevrahů a obětí vražd, zatímco kostelem prochází bílá i rudá paní.

Reklama

Před šedesáti lety tanky rozhodovaly o osudech celých národů. Tanková bitva u Kurska mezi sovětskými a německými pancéřovanými obry pomohla zvrátit výsledek války. Tanky od té doby dominují bojištím a má to své důvody v odolnosti, pohyblivosti a palebné síle.

Nejvíce se ze svých zkušeností poučili Američané. Tanky Sherman se sotva mohly rovnat svým německým protějškům a převahu na bojiště přinášely pouhým množstvím. Během Studené války se však Američané zaměřili především na kvalitu. Na svět tak přišel v šedesátých letech Patton a v osmdesátých konečně Abrams.

Stroj byl navržen jako protiváha rozsáhlých tankových sil východního bloku a šlo skutečně o mezinárodní „dítě“. Došlo především ke snížení bočního profilu tanku, aby bylo těžší jej zasáhnout. Do vínku Abrams dostal 120milimetrový kanón vyráběný v západním Německu a jeho brnění neslo značku „Made in United Kingdom“ (viz Magické brnění). Ačkoli spotřeba jeho motoru vytáčela spořivé kongresmany (vyrobeno jich bylo na devět tisíc), účinnost tanku v boji všechno převážila. Také zaměřovací systémy jsou na skvělé úrovni a například termovize umožňuje veliteli sledovat co se děje na bojišti zcela nezávisle na obrazu ze zaměřovače střelce.

Abramsy svoji střeleckou přesnost dokázaly během invaze v Iráku v roce 2003. Byly schopné zničit nepřátelské tanky na vzdálenost tří kilometrů, zatímco jejich protivníci se museli dostat na osmnáct set metrů, aby je byli schopni zasáhnout. Což znamená, že z většiny zbyl jen doutnající šrot než se dostali na efektivní dostřel. Ani na blízko to ovšem nebylo mnohem lepší. Je zdokumentovaný případ, kdy se  jeden Abrams dostal do křížku s iráckými tanky „Lev z Babylonu“, vyrobenými podle sovětských vzorů. Ze vzdálenosti pouhých osmnácti metrů jich Abrams dokázal zničit sedm, aniž jeho osádka utrpěla škrábnutí.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlivem klimatických změn se letos Florida ocitla pod sněhem – poprvé po třiceti letech.

Zajímavosti

Dlouho se počítalo s tím, že raketoplán bude mít podobu dvou spojených letadel

Vesmír

Psala Fersenovi během svého zajetí v pařížském Templu pomocí šifrovací tabulky, kterou jí dal

Historie

F-4E Phantom II dosud představuje v íránském letectvu významný typ.

Válka

V mléce ptakopysků vědci identifikovali unikátní protein, který má velmi zvláštní strukturu. Připomíná lokny slavné americké herečky.

Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907