Tovačovská „rudolfiáda“: Zemřel korunní princ Rudolf skutečně v Mayerlingu?

Po smrti rakouského následníka trůnu vznikaly různé varianty toho, co se v Mayerlingu událo „doopravdy“. Jedna z nich se rozšířila na Tovačovsku

03.05.2017 - Petr Jirák



Dne 30. ledna 1889 korunní princ habsburského dómu Rudolf zastřelil v loveckém zámečku Mayerling u Vídně svou milenku baronesu Mary Vetserovou a vzápětí sám spáchal sebevraždu. Alespoň tak zněla oficiální a nejpravděpodobnější verze události. 

Tovačovská verze

Jedna z pověstí vznikla na Moravě, v okolí Tovačova. V nedalekých Věrovanech byl za normalizace činný Vlastivědný kroužek Otakara Bystřiny, zabývající se regionální historií. Stranou jeho zájmu nezůstala ani pověst, podle níž byl Rudolf tajně převezen z Rakouska do Tovačova a v letech 1889–1894 vězněn nejprve ve věži místního zámku a poté v podzemí „loveckého zámečku“ v Trní, odkud byl odvezen do jiné části habsburské monarchie, konkrétně do Bukoviny. Informuje o tom publikace Záhadná smrt korunního prince Rudolfa, vydaná v roce 1919 v Praze. 

Za vším hledej Hromadu

Důležitou postavou je Jan Hromada z obce Lobodice. Právě on zřejmě stál za vznikem legendy. Naznačuje to několik dobových dokumentů z devadesátých let 19. století, kdy se jeho osobou zabývaly úřady. Obtěžoval je totiž korespondencí, v níž žádal o pomoc pro korunního prince Rudolfa, vězněného na tovačovském zámku.

O Hromadovi se obsáhleji zmínil Jan Vaculík, sedlák z Lobodic, ve své kronice. Hromadovy akce popsal takto: „Měl také utkvělou myšlenku, že ve věži tovačovského zámku je vězněn bývalý korunní princ rakouský Rudolf. Touto myšlenkou pronásledován jezdil do Vídně k císaři, domáhajíce se audience.“

Víra v návrat Rudolfa

Není bez zajímavosti, že pověst o věznění korunního prince vznikla v Tovačově a okolí, tedy sotva deset kilometrů vzdušnou čarou od města Chropyně, k němuž se váže známá pověst o králi Ječmínkovi. Obyvatelé Rakouska-Uherska věřili v Rudolfův blahodárný vliv na dění v monarchii. Tato víra se neztratila ani po tragické události v Mayerlingu. Řada lidí byla přesvědčena, že jejich ikona nezemřela, a pověst to jenom potvrzuje. 

  • Zdroj textu

    Živá historie 10/2014

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci