Reklama


Tři pokusy, žádný start: SpaceX opět přerušil start Falconu 9

29.02.2016 - Martin Reichman

Měl to být další milník – SpaceX chtěla během víkendu přistát na mořské plošině s vylepšeným Falconem 9. Ani tři pokusy o start ale nestačily

Uplynulý víkend ukázal, že kosmonautika rozhodně není jen řadou nekončících úspěchů – po nedávném veleúspěšném přistání prvního stupně rakety Falcon 9 také SpaceX ochutnává hořkost problémů. Ani na třetí pokus se jí během víkendu nepodařilo odstartovat s novou verzí rakety.

Třikrát a dost

Vylepšený Falcon 9 byl připraven na startovací rampě už v noci ze středy na čtvrtek. Na oběžnou dráhu měl vynést telekomunikační družicí SES-9. Odpočet byl ale kvůli špatnému počasí zastaven 34 minut před plánovaným startem. Stejná situace se opakovala i o 24 hodin později – tehdy byl odpočet zastaven dokonce jen minutu a 41 sekund před startem. Tentokrát ale nešlo o povětrnostní podmínky - podle zveřejněných informací byly důvodem přerušeného startu problémy s čerpáním paliva.

Dnes krátce po půlnoci se měl odehrát třetí pokus o start, ani ten se ale neuskutečnil. Nejprve byl pozastaven kvůli plavidlu nacházejícímu se v nebezpečné blízkosti mysu Canaveral. Po restartu odpočtu vše vypadalo, že start proběhne podle plánu. Nestalo se  - na hodinách sice svítila nula, ale raketa se do vzduchu nevznesla. Podle SpaceX byl start byl zrušen kvůli nízkému tlaku paliva. Další termín startu společnost zatím neoznámila.

Přistání na moři se odkládá

Kromě dopravy družice SES-9 byl víkendový neuskutečněný start zajímavý i z dalšího hlediska – nová verze Falconu se měla opět pokoušet o přistání na autonomní mořské plošině. Zatímco přistání prvního stupně proběhlo v prosinci naprosto dokonale, úspěšným přistáním na moři se zatím SpaceX pochlubit nemůže.

  • Zdroj textu: SpaceX
  • Zdroj fotografií: SpaceX

ReklamaReklama

Aktuální články

V Perugii můžete projít etruskou bránou starou více než dva tisíce let.

Zajímavosti

Mamograf je speciální rentgen pro diagnostiku rakoviny prsu

Věda

Ukrajinský voják pózuje s útočnou puškou AK-74 kdesi na východní Ukrajině

Válka
Zajímavosti

Neutrinový „snímek“ Slunce pořízený detektorem Super-Kamiokande vznikl v noci, tedy „skrz Zemi“. Zachycuje v podstatě pouze horké sluneční jádro

Vesmír

Rychlostní rekord v hodnotě téměř 126 km/h padl na stěně smrti loni

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907