Reklama


V Austrálii zřídili školu přežití pro ohrožené kunovce severní

11.12.2015 - Stanislav Mihulka

Roztomilí australští vačnatci neopatrně loví jedovaté invazní ropuchy. Ve škole přežití je to chtějí odnaučit

Reklama

Zvířata v Austrálii trpí kvůli invazi ropuch obrovských. Původně je v roce 1935 dovezli z Ameriky, aby pomohli v boji proti škůdci cukrové třtiny. Jenže ropuchy se začaly velkou rychlostí množit a šířit se napříč Austrálií. Přitom ropuchy požírají malá zvířata a větší zvířata se zase ropuchami otráví.

Invaze ropuch velmi těžce zasáhla vačnatce kunovce severní (Dasyurus hallucatus). Stačí, když si kunovec jednou pořádně kousne do ropuchy a obvykle se otráví natolik, že zemře. Vědci ale jistili, že kunovce mohou naučit, aby se ropuchám obrovským vyhýbali.

Dokonce pro kunovce založili „školu“, kde je budou krmit malými kousky ropuch a zároveň látkou, která vyvolává zvracení. Kunovci si to zapamatují a matky to také naučí svá mláďata. První žáci by do školy přežití měli dorazit příští rok v únoru. Bude to stačit k záchraně kunovců severních?

  • Zdroj textu: IFL Science
  • Zdroj fotografií: Jonathan Webb

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Markéta I. zvaná Norská panna (1283 až 1290), jež byla z matčiny strany vnučkou skotského krále, zemřela ve svých sedmi letech a její smrt způsobila ve Skotsku spory o následnictví a několik válek.

Historie

Na adresu Guida Grolleho bylo za uplynulé dva týdny odesláno kolem stovky pizz od různých podniků, které dělají rozvážky.

Revue

Mennonitský řád z americké Iowy zakazuje všem svým farmářům používat gumová kola. Mennonité z Kanady tak přísní nejsou a pneumatiky běžně používají.

Zajímavosti

Společnost Virgin Hyperloop One plánuje zavést hyperloop v Indii.

Věda

Při letmém spatření okapi byli první Evropané vzezřením a velikostí zvířete překvapeni. Fantazie pak zvířeti přisuzovala i mnohé rysy, které měly se skutečností pramálo společného

Příroda

Taínové odnesli příchod Evropanů mezi prvními.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907