Vášnivý revoluční trojúhelník: Lenin, Naděžda Krupská a sličná Francouzka

22.04.2018 - Alžběta Kočí



Vztah vůdce světového proletariátu a francouzsko-ruské krasavice Inessy prý spočíval hlavně ve stranickém soudružství. Byl však Vladimír Iljič Lenin opravdu věrným manželem?

Skutečnost bude asi trošku jinde. Leninovo manželství s Naděždou Krupskou je víc politickým partnerstvím než láskou. A Inessa Armand je zapálená revolucionářka a zamilovaná žena… Neoficiálně se tomu, co mezi Leninem, Inessou a Naděždou vznikne, bude říkat „revoluční trojúhelník“.

Politika s příchutí lásky

Mladou učitelku Naděždu Krupskou potkává tehdy ještě Vladimír Uljanov na ilegální schůzce v roce 1894. Mladou dívku, která hledá, kdo by dal jejímu životu smysl, jeho zápal i určitá agresivita uchvátí. Tři roky po jejich seznámení je Uljanov poslán do vyhnanství na Sibiř. Naděžda ho následuje.

Ve vesnici Sušenskoje si pronajmou dům se zeleninovou zahradou a 22. července 1898 se vezmou. Naděžda svého muže doprovází v každém z exilů. Lenin je pro ni úžasným „mužem revoluce“. Plně se oddává všemu, co od ní v zájmu boje potřebuje. Jako muž ji zřejmě až tak nepřitahuje. Pro ty dva je zamilovanost nedůležitá. Jsou především partnery. Společně pracují ve prospěch dělnického hnutí! 

Rusko-francouzská krasavice

Někdy v prvním desetiletí 20. století Naděžda onemocní. Problémy se štítnou žlázou mimo jiné způsobí, že nemůže mít děti. A podepíšou se i na jejím vzhledu: ztloustne, oči jí vylézají z důlku, otéká jí krk… Lenin ji přemlouvá, aby se dala operovat. Naděžda ale odmítá - zákrok je nebezpečný, úspěch nejistý. 

Lenin v té době svodům všech bolševiček, které ho coby svého hrdinu obdivují, odolává. Jenže v roce 1910 v  Paříži potkává Inessu Armand… Tato krásná žena se narodila jako Inessa Stéphane v Paříži v roce 1874. Její otec brzy po jejím narození umírá. Ovdovělá matka zůstává bez prostředků se třemi dcerami. Její sestra je učitelkou francouzštiny v domě rusko-francouzského továrníka Eugena Armanda v Puškinu u Moskvy. Hodná teta se rozhodne, že sestře trochu uleví. Přestěhuje proto malou Inessu k sobě. Holčičce se  dostane skvělého vzdělání. 

Láska a smrt

Půvabná mladá dáma je pro muže úplným magnetem. Zamiluje se do ní i Armandův syn Alexandr. Svatba se koná v roce 1893 a ze šťastného manželství se narodí čtyři děti. Jenže pak přijde vášnivý požár - Inessa se zamiluje do Alexandrova bratra Vladimíra. O deset let mladšího. Aférka se nedá utajit. Inessa si musí vybrat: jistota manželství nebo láska? Přestěhuje se k Vladimírovi. Porodí mu své páté dítě.

Alexandr se s celou situací rychle vyrovná a nadále Inessu podporuje. Pomáhá jí i v její revoluční činnosti. V roce 1905 je zatčena carskou policií. Alexandr ji dostane na svobodu. Jenže o dva roky později je odsouzena k vyhnanství na pobřeží Arktického moře. Nezůstane tu dlouho. Musí uprchnout! Spěchá za svým milovaným Vladimírem. Tolik ji potřebuje. I on si prošel vězením. A onemocněl tam tuberkulózou. Inessa ho zastihne už v agonii. Za pár hodin jí její láska umírá v náručí.

Láska ve třech

Nešťastná žena odjíždí do Bruselu, kde studuje ekonomii. Alexandr vše platí. Za rok se Inessa přestěhuje do Paříže, kde se dostane na schůzi bolševické frakce ruské sociální demokracie. Hlavním agitátorem je charismatický jmenovec jejího miláčka. Její srdce zahoří s novou vášní. Pro revoluci i ohnivého řečníka. Vztah se vyvíjí pomalu.

V roce 1913 Inessa Leninovi píše: „Až zde v Paříži jsem si uvědomila, jak velké místo zaujímáš v mém životě. Teď bych se obešla bez polibků, jenom kdybych tě mohla vidět, občas s tebou promluvit. To by byla taková radost… a nikomu by to nemohlo způsobit bolest.“

Inessa je elegantní, plná energie. Miluje revoluci, stranické úkoly, i své děti. Přestěhuje se do bytu, který sousedí s Leninovým pařížským domovem. Tady ji zákonitě musí potkat Naděžda. Hned pochopí, kolik uhodilo! Překvapivě se s Inessou spřátelí. O Lenina pečují společně. Rozdělí si jeho korespondenci, Inessiny děti Vladimírovi nahrazují rodinu, kterou mu Naděžda kvůli nemoci nemůže dát.

V létě 1911 Naděžda Leninovi nabídne, že odejde. Chce mu dát prostor, aby mohl žít s mladší sokyní. Vladimír se však rozvádět nechce. Miluje Naděždu? Nebo ji prostě potřebuje jako spolehlivou osobní sekretářku a hospodyni, která ho dokonale zná? Ať tak či onak, Naděžda zůstává. A souhlasí s tím, aby se k nim Inessa nastěhovala. Skutečný revoluční trojúhelník!

Konec románku

Vášnivá Inessa miluje Lenina až do smrti. Láska popisovaná v jejích denících neslábne. Pro Lenina je však tato aférka nejžhavější mezi lety 1910 až 1912. Pak navrhne, aby svůj milostný vztah ukončili. Prostě se rozhodl, že nejbližší spolupracovnicí a spolubojovnicí mu může být jen jedna žena. A Naděžda je rozumná, pilná a spolehlivá… 

TIP: Odvolejte Stalina! Co obsahovala Leninova nevyslyšená závěť?

Inessa se nevzdává. V dopisech obhajuje model života ve třech. Dokazuje mu, že pro ně je možné takto fungovat zcela bez výčitek. Lenin odmítá. Ale snaží se, aby zůstali přáteli i kolegy. Pozve ji proto, aby s ním, jeho manželkou a dalšími aktivisty v dubnu 1917 odjela do Petrohradu. Inessa žije blízko Kremlu. S Leninem se často vídá, svůj milostný vztah však už nikdy neobnoví. V létě 1920 se Inessa cítí nebetyčně unavená. Odjede do kavkazského sanatoria, aby si odpočala. Místo toho se však nakazí cholerou. V pouhých šestačtyřiceti letech 23. září 1920 umírá.


Další články v sekci