Reklama


Ve službách války: Lehký tank LT-35

28.10.2016 - Vlastimil Schildberger st.

Tank LT-35 - Charakteristickým znakem tanku byla nýtovaná konstrukce vozidla, kuželovitý kryt brzdovratného zařízení nad hlavní děla a tlumič plamene výstřelu na konci hlavně děla
Tank LT-35 - Charakteristickým znakem tanku byla nýtovaná konstrukce vozidla, kuželovitý kryt brzdovratného zařízení nad hlavní děla a tlumič plamene výstřelu na konci hlavně děla

Fotografie zachycuje československý meziválečný tank LT-35, kterého se vyrobilo na 300 kusů. Na straně států Osy se osvědčil na celé řadě bojišť druhé světové války. Nasazen byl v polském tažení, při západní kampani, v bojích na Balkáně a také za operace Barbarossa. 

Škoda versus ČKD

V roce 1933 byl do výzbroje československé armády zaveden lehký tank LT-34 od firmy ČKD Praha, kterých se do roku 1938 vyrobilo na padesát. Tyto tanky měly své dětské nemoci hlavně co se týče mechaniky řízení, které vyžadovalo velkou fyzickou kondici řidiče a také se silně opotřebovávala pojezdová kola. Kromě toho tzv. traverza, která z boku chránila podvozek, v jízdě blátivým terénem zachycovala nečistotu a ta potom způsobovala poškození podvozku a pásů.

Na základě získaných zkušenosti s LT-34 vyhlásilo Ministerstvo národní obrany tendr na nový lehký tank. Monopol na výrobu tanků v Československu měla tehdy ČKD Praha. Škoda Plzeň měla o zakázku rovněž zájem, což pochopitelně vedlo k různým nekalostem a uplácení. Aby se tomu zamezilo, uzavřelo MNO mezi ČKD a Škodou kartelovou dohodu, že se soutěže zúčastní oba závody, přičemž každý bude mít za úkol vytvořit prototyp. MNO vybere zdařilejší návrh a oba podniky si rozdělí produkci vítězného typu na polovinu. V soutěži zvítězil v roce 1935 prototyp lehkého tanku firmy Škoda Š-IIa, který armáda přijala do výzbroje pod názvem Lehký tank-35 (LT-35). Prototyp byl předán do školy útočné vozby v Milovicích a následně jej armáda poslala na cvičiště do Vyškova ke zkouškám v terénu.

Dne 30. října 1935 objednalo MNO 298 tanků LT-35 s dodáním do konce července 1937. Během výroby stále probíhaly zkoušky tanků přijatých do výzbroje a některé staré stroje najely až 7 000 kilometrů, na kterých se postupem času odhalovaly a odstraňovaly nedostatky. Prvních 15 tanků LT-35 přišlo do stavu 1. pluku útočné vozby v Milovicích v prosinci 1935. 

  • Zdroj textu: Válka REVUE Speciál 9/2012
  • Zdroj fotografií: Profimedia

ReklamaReklama

Aktuální články

Kéralští komunisté propagují sekularismus a práva žen. Jejich demonstrace stále dokážou přitáhnout davy.

Zajímavosti

Kaspické jezero (resp. Kaspické moře) je se svojí rozlohou 371 tisíc kilometrů čtverečných a délkou 1 199 kilometrů největším jezerem světa a zasahuje území pěti středoasijských států. Prvenství mezi jezery zastává i co do objemu, nachází se v něm 78 200 krychlových kilometrů slané vody.

Zajímavosti

Novozélandští vojáci pózují s německou protitankovou puškou Tankgewehr Mauser

Válka

S heliocentrickým uspořádáním Sluneční soustavy přišli už staří Řekové. Na obrázku ilustrace z roku 1660

Vesmír

Princ Ruprecht nebyl jen velký dobrodruh a schopný velitel, ale také štědrý mecenáš věd a umění

Historie

Jeskynní a skalní obydlí hrála důležitou roli i v čínské historii. V jednom takovém strávil sedm let i současný čínský prezident Si Ťin-pching.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907