Vědci dokázali vypnout gen, který je klíčový pro tvorbu nádorových metastáz

Vědci přišli na způsob, jak u nádorů eliminovat metastázování. Postup zatím úspěšně vyzkoušeli u myší

05.12.2021 - Stanislav Mihulka



V závažnosti rakoviny i v úspěchu její léčby hraje velmi významnou roli, zda a do jaké míry nádor metastázuje, tedy tvoří druhotné nádory na různých místech po těle. Vědci amerického Princetonu již v roce 2004 objevili gen MTDH (metadherin), který je klíčový pro metastázování rakoviny prsu, a který je také zodpovědný za rezistenci těchto nádorů vůči používané chemoterapii.

Badatelé se na tento gen zaměřili a od té doby ho intenzivně zkoumají. Podařilo se jim například prokázat, že myši, které se narodily s již vypnutým genem MTDH, normálně rostly a nebylo na nich znát žádné poškození. Když se ale setkaly s rakovinou prsu, vznikaly u nich mnohem menší nádory a hlavně u nich nedocházelo k metastázování. Podle badatelů by tyto zkušenosti bylo možné využít v léčbě rakoviny. 

Vyřazení genu MTDH

Vedoucí výzkumného týmu Yibin Kang a jeho spolupracovníci po usilovaném pátrání nakonec nalezli látku, která dokáže „vypnout“ aktivitu genu MTDH i u těch myší, které se narodily s aktivním genem. Podání této látky mělo podle vědců u pokusných myší podobně výrazný protinádorový účinek.

TIP: Geneticky vylepšené T-lymfocyty bojují proti rakovině slinivky

Američtí vědci jsou optimističtí a očekávají, že by jejich objev mohl brzy vést k nové léčbě, kterou by bylo možné kombinovat s chemoterapií a imunoterapií. Mohla by z toho být zásadní nová zbraň proti metastazujícím nádorům. Zatím se zdá, že tento postup funguje nejen u nádorů prsu, ale také prostaty, plic, tlustého střeva, jater a řady dalších nádorů.

 

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci