Reklama


Vědci ocenili „marťana“ Marka Watneye: Pojmenovali po něm nový druh rajčat

26.02.2016 - Martin Reichman

Asociace amerických botaniků projevila smysl pro humor - na počest hlavního hrdiny románu Marťan, pojmenovala nový druh rajčat po Marku Watneyovi

„Já jsem největší botanik na téhle planetě,“ říká v jedné ze scén filmového trháku Marťan hlavní hrdina Mark Watney (Matt Damon). Kromě titulu „největšího botanika Marsu“ mu nyní náleží i ocenění „Čestný člen Americké botanické společnosti“. Čestný titul se mu asociace botaniků rozhodla udělit za propagaci jejich oboru.

Členství v prestižním vědeckém spolku ale není jediným oceněním. Bývá zvykem, že nové druhy rostlin získávají jména po svých objevitelích. Doktor Chris Martine, který v Austrálii objevil nový druh rajčat se proto rozhodl, že na počest Mark Watneye ponesou nová rajčata jméno Solanum watneyi.

TIP: Jak vypadají místa z románu Marťan ve skutečnosti

Mimochodem, brambory (Solanum tuberosum), které Mark tak usilovně zkoušel na Marsu pěstovat, jsou stejného rodu, jako „jeho“ rajčata. A aby toho nebylo málo, přirozeným domovem rajčat „watneyovek“ je stylově marsovsky načervenalá půda severní Austrálie.

  • Zdroj textu: huffingtonpost.com, phytokeys.pensoft.net
  • Zdroj fotografií: 20th Century Fox, Christopher T. Martine

ReklamaReklama

Aktuální články

Jezero Van ukrývá velkou stavbu z éry království Urartu

Věda
Revue

Druh alkoholu má význam pro náladu pijana

Věda

Jedovatou barvu plnou olova ochutnával, otrava byla otázkou času…

Historie

Střet kavalerie v bitvě u Náchoda 27. června 1866

Válka

Vizualizace planety Ross 128 b o velikosti Země s vhodnými teplotními podmínkami na povrchu. Systém leží pouhých 11 světelných let od Země.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907