Reklama


Velké stěhování: Astronauté na ISS přesouvali dokovací modul

29.03.2017 - Martin Reichman

Tři vesmírné vycházky a přesun propojovacího tunelu aktuálně zaměstnávají astronauty na palubě ISS. První dva kroky zatím proběhly hladce

Thomas Pesquet - Palubní inženýr Thomas Pesquet během kosmické vycházky.
Thomas Pesquet - Palubní inženýr Thomas Pesquet během kosmické vycházky.

Nezvykle živo bylo v minulých dnes na Mezinárodní vesmírné stanici. Již v pátek 24. března se Shane Kimbrough a Thomas Pesquet vydali na šest a půl hodiny trvající vycházku, během níž připravovali půdu pro plánovaný přesun modulu PMA-3 na horní port modulu Harmony. Přesun PMA-3 umožní jeho využití jako druhého dokovacího portu pro lodě Starliner a Crew Dragon, které mají začít létat v příštím roce. Samotný přesun více než dva metry dlouhého a 1,2 tuny vážícího modulu PMA-3 obstaral o dva dny později robotický systém Canadarm2.

Modul PMA-3 byl na ISS dopraven v roce 2000 v rámci mise STS-92. Jeho prvním umístěním byl spodní uzel modulu Unity. V letech 2000 a 2001 u něj kotvily raketoplány Endeavour (STS-97) a Atlantis (STS-98), v dalších letech pak několikrát změnil své místo. Využíván byl poté jen velmi zřídka a změnu přinesl až požadavek na další dokovací port pro soukromá plavidla.

Kdy přiletí Cygnus?

Ani v příštích dnech si ale astronauté neoddechnou – již 30. března vyrazí na výstup Shane Kimbrough a Peggy Whitsonová. Jejich výstup má tři hlavní úkoly – umístění ochranných štítů na nově umístěný PMA-3, propojení několika kabelů mezi stanicí a PMA-3 a příprava prvních kabelů pro budoucí instalaci adaptéru IDA-3.

Třetí výstup je zatím plánován na 6. dubna a vyrazí na něj Peggy Whitsonová a Thomas Pesquet. Na dvojici astronautů čeká řada drobných úkolů – práce na plošině Express Logistics Carrier 4, fotografický průzkum přístroje Alpha Magnetic Spectrometer 2, instalace HD kamer na příhradovou konstrukci a instalace bezdrátové komunikační antény na modul Destiny. 

Třetí výstup ale neproběhne, dokud nepřiletí Cygnus CRS OA-7 – na jeho palubě jsou totiž předměty, které astronauti při výstupu potřebují. Kdy se tak stane ale není vůbec jasné – NASA aktuálně řeší blíže nespecifikované problémy s hydraulikou u  lodi Cygnus a potíže má i raketa Atlas V.

  • Zdroj textu: nasa.gov, kosmonautix.cz
  • Zdroj fotografií: NASA, spaceflight101.com

ReklamaReklama

Aktuální články

Kéralští komunisté propagují sekularismus a práva žen. Jejich demonstrace stále dokážou přitáhnout davy.

Zajímavosti

Kaspické jezero (resp. Kaspické moře) je se svojí rozlohou 371 tisíc kilometrů čtverečných a délkou 1 199 kilometrů největším jezerem světa a zasahuje území pěti středoasijských států. Prvenství mezi jezery zastává i co do objemu, nachází se v něm 78 200 krychlových kilometrů slané vody.

Zajímavosti

Novozélandští vojáci pózují s německou protitankovou puškou Tankgewehr Mauser

Válka

S heliocentrickým uspořádáním Sluneční soustavy přišli už staří Řekové. Na obrázku ilustrace z roku 1660

Vesmír

Princ Ruprecht nebyl jen velký dobrodruh a schopný velitel, ale také štědrý mecenáš věd a umění

Historie

Jeskynní a skalní obydlí hrála důležitou roli i v čínské historii. V jednom takovém strávil sedm let i současný čínský prezident Si Ťin-pching.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907