Reklama


Vesmírný otec Mike Fincke

18 . 6 . 2004

Astronaut Mike Fincke, tehdejší člen dlouhodobé posádky na ISS, se stal prvním americkým otcem, který byl o narození svého dítěte informován během vesmírné mise: Jeho žena Renita porodila 18. června 2004 zdravou dcerku.

„Jmenuje se Tarali Paulina a ‚tara‘ v jazyce hindi znamená ‚hvězda‘,“ vysvětloval Fincke řídicímu středisku v Houstonu krátce poté, co zprávu o narození potomka obdržel. „Náš první chlapec se jmenuje Chandra, což zase znamená ‚měsíc‘. Takže mi moje žena už dala Měsíc, teď k tomu přidala i zářící Hvězdu a pro mě je velkou ctí tohle zažívat právě na palubě kosmické stanice,“ dodal astronaut, který se posléze dočkal i gratulací z řídicího střediska v Moskvě.

Mike Fincke tehdy pobýval na ISS v rámci dlouhodobé mise od dubna do října 2004 spolu s ruským velitelem Gennadijem Padalkou. Stálá posádka komplexu byla právě zredukována na dvě osoby kvůli ztrátě dopravní kapacity raketoplánů po havárii Columbie.

Paní Renita Finckeová, sama inženýrka Johnsonova vesmírného střediska v Houstonu, dodala, že se bude snažit manželovi zprostředkovat co nejvíc radosti z jejich dcerky prostřednictvím soukromých telekonferencí s ISS a že doufá v manželův bezpečný návrat na Zemi. Přání se jí samozřejmě splnilo a Mike se poté do vesmíru podíval ještě dvakrát – jednou dokonce jako velitel stanice.

Popsaná událost přitom není úplně ojedinělá: Narození dcerky Abigail oslavil například v listopadu 2009 astronaut Randy Bresnik během letu raketoplánu Atlantis.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

ReklamaReklama

Aktuální články

V Perugii můžete projít etruskou bránou starou více než dva tisíce let.

Zajímavosti

Mamograf je speciální rentgen pro diagnostiku rakoviny prsu

Věda

Ukrajinský voják pózuje s útočnou puškou AK-74 kdesi na východní Ukrajině

Válka
Zajímavosti

Neutrinový „snímek“ Slunce pořízený detektorem Super-Kamiokande vznikl v noci, tedy „skrz Zemi“. Zachycuje v podstatě pouze horké sluneční jádro

Vesmír

Rychlostní rekord v hodnotě téměř 126 km/h padl na stěně smrti loni

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907