Vládce novozélandských hor: Vysokohorský papoušek Nestor kea

Převážně olivově zelený papoušek Nestor kea byl dříve obviňován z napadání ovcí, a proto vybíjen farmáři. Dnes je tento přísně chráněný druh vyhlášeným zvědavcem ozobávajícím auta turistů




Nestor kea (Nestor notabilis) je robustní papoušek, který na jižním ostrově Nového Zélandu obývá pouze horské oblasti s drsným klimatem o nadmořské výšce od 600 do 2 000 metrů. Je to jediný papoušek, který obývá subalpinské oblasti a jen v zimě sestupuje do nižších poloh.

Keové v podezření

Farmáři nemají key rádi. Podezírají je totiž, že napadají nemocné ovce a vytrhává jim kusy masa. Toto podezření ale nikdy nebylo potvrzeno. Faktem je, že s příchodem ovčích stád v minulém století se keové naučili přiživovat na zbytcích masa ze zavěšených ovčích kůží, a proto v letech 1943 až 1946 postříleli farmáři asi 7 000 těchto nesmírně inteligentních papoušků. Dnes jsou keové chráněni a jejich stavy se odhadují na 5 000 kusů.

V potravě nejsou vybíraví. Živí se nektarem horských rostlin, vyhledávají různé bobule nebo výhonky, ale také loví hmyz. Nepohrdnou ani masem zdechlin. Jejich aktivita je vázána převážně na den, kdy je z dálky slyšet charakteristické volání „kee-aaa", podle nějž také dostali jméno.

Společníci parkujících

Kea je velmi zvědavý pták. Jakmile v místě výskytu keů zastavíte na parkovišti, za chvíli je máte u auta. Musíte si dávat pozor, aby vám nezničili stěrače, nebo obložení oken. Často také likvidují zařízení kempů a lyžařských středisek. V zoologických zahradách jim jsou pro ukojení zvídavosti dávány plastové nádoby, s nimiž si rádi hrají.

Na cestě po jižním ostrově Nového Zélandu jsme se s nimi potkali mnohokrát. Nocovali jsme v průsmyku Arthur Pass vysoko v horách, byl podvečer a pěkná zima. Jakmile jsme začali připravovat večeři, objevil se první, za chvíli jich bylo okolo auta sedm. Zvědavě pokukovali a poskakovali pořád blíž. Jeden se usadil na zpětném zrcátku našeho auta.

TIP: Rybák dlouhoosasý aneb Nejvytrvalejší letec a rekordman leteckých maratonů

Další setkání jsme absolvovali u tunelu před Milford Sound. Zastavili jsme kvůli vodopádům padajících do sněhových polí. Brzy u nás byli keové a čekali, zda nebude něco k snědku.

Nestora kea (Nestor notabilis)

  • Popis: Jejich hlava je hnědozelená, tělo má bronzově zelenou barvu. Letky na křídlech jsou modré a pírka na vnitřní straně křídel přecházejí z oranžově červené barvy, která je také na spodní části zad, do odstínů pískově žluté barvy. Každé pírko je černě lemováno.
  • Výskyt: Skalnaté zatravněné svahy hor jižního ostrova Nového Zélandu, v nadmořské výšce 600–2 000 metrů
  • Starost o mláďata: Samička snese do hnízda dvě až čtyři vejce na kterých sedí 28 dní. O mláďata se starají oba rodiče přibližně do 13. týdnu, kdy už jsou mladí keové plně opeření.
  • Dospělec: Délka těla 46–50 cm, samice jsou menší.
  • Potrava: Živí se nektarem horských rostlin, vyhledávají různé bobule, kořínky, výhonky, ale také loví hmyz.
  • Způsob života: Dospívají ve třech letech a tvoří páry na celý život. Sdružují se však v početná hejna.
  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Vladislav T. Jiroušek (se souhlasem k publikování)


Další články v sekci