Reklama


Vojenská přehlídka na Rudém náměstí 1941: Gesto určené světu

26.11.2016 - Tomáš Cidlina

Vojenská přehlídka konaná v Moskvě v listopadu 1941 probíhala v době, kdy bylo Sovětskému svazu nejhůře. Němci už stáli pár desítek kilometrů před hlavním městem

Známka s motivem přehlídky - Známka s motivem přehlídky ze 7. listopadu 1941. Během ní sněžilo a silně mrzlo
Známka s motivem přehlídky - Známka s motivem přehlídky ze 7. listopadu 1941. Během ní sněžilo a silně mrzlo

Sovětská propaganda se pochopitelně snažila burcovat obyvatelstvo k tuhému odporu proti okupantům. Součástí této morální mobilizace se stala i tradiční vojenská přehlídka, kterou Rudé náměstí hostilo každoročně 7. listopadu na výročí Velké říjnové socialistické revoluce. Roku 1941 se však situace od předchozích let lišila. Od zajatých Němců Sověti vyzvěděli, že na výročí bolševické revoluce hodlá na Rudém náměstí předvést svá vojska Adolf Hitler.

Tvá vlast tě volá

Z prestižních důvodů se tedy nakonec celá akce konala a oficiálním pořadatelem byl sám Stalin, přestože ještě před pouhými několika týdny pomýšlel na svůj vlastní odjezd z města. Pochod vojáků začal netradičně již v osm hodin ráno. Organizátoři zamýšleli změnou času oproti tradiční desáté hodině snížit riziko útoku německé Luftwaffe. Na přehlídce defilovaly části jednotek odvelené přímo z fronty, ale hlavně příslušníci sibiřských divizí, které Moskvě přispěchaly na pomoc. Sevřené šiky pochodovaly kolem kremelské zdi, Leninova mauzolea a velkého plakátu s obrazem ženy představující rodnou zem s nápisem „Tvá vlast tě volá“.

Na pochod vojsk dohlížel z koňského sedla hrdina občanské války maršál Buďonnyj a vojáci z přehlídky odcházeli přímo na své pozice na frontě. Výsledný dojem nesmělo nic zkazit, a tak speciální oddíly čekaly připraveny zasáhnout a okamžitě odtáhnout mrtvé a zraněné v případě německého náletu. Z hlavní tribuny všemu přihlíželo několik nejvyšších hodnostářů politbyra a Stalin, který v projevu k vojákům apeloval na všechny složky Rudé armády a na její bojové tradice od dob občanské války.

Použil i smyšlený údaj o německých ztrátách, když pronesl, že Němci za necelý půlrok od počátku útoku ztratili 4,5 milionu mužů. Kromě tradic sovětských ale Stalin podtrhl i význam ruských vůdců historie. Neopomněl Alexandra Něvského, Alexandra Suvorova či Michaila Kutuzova a ve snaze apelovat na všechny vlastenecky smýšlející vojáky a Moskvany se tak vlastně přihlásil také k tradicím armády carského Ruska. V následujících válečných letech se vojenská přehlídka k výročí VŘSR nekonala. Defilující vojáky spatřilo Rudé náměstí až v červnu 1945. 

  • Zdroj textu: Bitvy I/2014
  • Zdroj fotografií: Wikipedia

ReklamaReklama

Aktuální články

Ve strážních věžích na vrcholcích hor sídlily dobře vyzbrojené posádky, které chránily horské průsmyky před nomádskými agresory.

Zajímavosti

Třetihorní tučňák Kumimanu biceae měřil asi 1,77 metru a vážil kolem 100 kilogramů.

Věda

O tom, že si karnevalové období hojnosti dokázali Benátčané nad míru užít, svědčí opakované zákazy reje masek

Historie

Měnící se vzdálenost Měsíce od Země

Vesmír

Formace Stuk kdesi nad východní frontou, zima 1943/1944

Válka

Switchblade od Samson Motors má být prvním létajícím sporťákem.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907