Vycpaný poklopec a menstruační košile: Krátká historie spodního prádla

Spodní prádlo je staré už stovky let. Za tu dobu prošlo mnoha proměnami. Jeho podoba se řídila zejména tím, co v dané době musely ženy zahalit a co naopak chtěli mužům ukázat

31.03.2017 - Klára Větrovská



ctihodní občané obmotávali zřejmě z hygienických důvodů kolem beder a mezi nohama. O něco později se objevily předchůdci pánských slipů. Góthové a Germáni totiž přivezli do Středomoří kalhoty i se zvykem nosit něco málo také pod nimi.

Kde se vzaly kalhotky?

Problémy se spodním prádlem řešily ve starověku zejména ženy v období menstruace. Místo spodních kalhotek používaly hadříky ovázané kolem klína a vystlané trávou nebo papyrem.

Ani ve středověku to se spodním prádlem ženy příliš neřešily. Ty urozenější používaly menstruační košile. „Prosté ženy nic takového neznaly. Sám fakt menstruace středověké ženy nijak nevyřazoval ze společnosti. Na rozdíl od Židovek, považovaných v judaismu za nečisté, pracovaly křesťanky tak, jako by se nic nestalo. Dokonce je ani církev nechránila před tělesným stykem. Zdá se naopak, že byl celkem obvyklý, jak potvrzuje soupis hříchů a předepsaných pokání, sestavený benediktinským mnichem někdy v 10. století. Za tělesný styk v době menstruace ukládá jen deset dní pokání, tedy mnohem méně než třeba za mužskou onanii,“ vysvětluje autor knihy Intimní historie Vladimír Vondruška.

TIP: Pas vosí, muka strašlivá: Dámy v korzetu stahovaly pas na 34 centimetrů!

S nástupem renesance se pak objevily první kalhotky – ty byly ovšem dlouhé až po kolena a ženy je používaly během své periody. Jindy kalhotky nenosily. Žádost o zavázání střevíčku pak muži umožnila výhled, který sliboval divokou noc. Žena tím dávala najevo, že je svolná. Ostatně až do 19. století platilo pro dámy přísné pravidlo sedět s koleny pevně přitisknutými k sobě. To proto, aby nebylo vidět vůbec nic, i když přes spodničky a dlouhé sukně bylo riziko odhalení intimních partií poměrně nízké.

Pánská vycpaná móda

Móda se ale podepsala i na mužském spodním prádle. Spodky měly vepředu otvor na tkaničku, aby se muži při ulevování nemuseli komplikovaně zbavovat celých nohavic. Tak vznikl dnešní poklopec. Čím byl přiléhavější, tím víc poutal pozornost. K dokonalosti tuhle módu dovedl Jindřich VIII., který ve svém poklopci nosil řadu rafinovaných vycpávek a stavěl tak svoji mužnost na odiv, aniž by cokoli odhalil. A říká se, že v poklopci míval tajné kapsičky na malé předměty, které neměl nikdo najít.


Další články v sekci