Reklama


Žárovka v ústech: Čínští lékaři varují před šířící se nebezpečnou výzvou

07.01.2018 - Zuzana Rychlá

Určitě jste již někdy slyšeli příběh o tom, že žárovka vložená do úst již nejde vyndat. Přestože se v obecné rovině jedná o městský mýtus, existuje zároveň i bezpočet dokladů, kdy vyjmutí žárovky skutečně musel asistovat lékař. Zejména v Číně v posledních týdnech koluje internetem poněkud divoká žárovková výzva.

Předmětem této výzvy je vložit a ideálně pak také vyjmout žárovku z úst. Naštěstí nejde o žárovku skleněnou, nýbrž o její napodobeninu vyrobenou z karamelizovaného cukru. Podle čínských médií si sladkou žárovku pořídilo již více než 2700 lidí. Zájem byl prý tak velký, že obchodníci nabízející tento sladký produkt nestíhali vyřizovat objednávky. 

Podle čínských lékařů je výzva zdraví nebezpečnou a v extrémních případech může skončit i udušením. Vzhledem ke svému složení je také nebezpečná pro lidi trpící poruchou metabolismu sacharidů. Objemný předmět může v ústech způsobovat nebezpečná zranění.

Nejde o první podobný apel čínských lékařů. V červenci 2016 varovali lékaři například před „kukuřičnou výzvou“, při které šlo o okusování kukuřice napíchnuté na rotující vrtačce.

Řekněte „Á“

Schopnost otevřít ústa se u různých lidí liší a rozhodující jsou fyzické parametry konkrétního jedince. Podle jedné studie zpracované pro potřeby dentistů se jako maximální průměrná hodnota u dospělých jeví 50 milimetrů. U zkoumaného vzorku přibližně 140 lidí ovšem tato hodnota oscilovala mezi 32 až 77 milimetry. U mužů byl maximální rozsah 50 až 60 milimetrů u žen 45 až 55 milimetrů. V případě žárovky v ústech hraje svou pochopitelnou roli i panika, ochabnutí nebo naopak ztuhnutí svalstva.

  • Zdroj textu: BBC, The Straits Times, Shine, National Center for Biotechnology Information
  • Zdroj fotografií: Shanghaiist

ReklamaReklama

Aktuální články

Jak by vypadaly Niagarské vodopády, kdyby v řece Svatého Vavřince došla voda? Reálnou fotografii vyretušoval grafik Joel Krebs.

Zajímavosti

Jasný meteor nad Oklahomou (2008)

Vesmír
Revue

Pohled z Velké Hejšoviny na Broumovské stěny, Broumovskou kotlinu a Javoří hory

Příroda

Snímek z konce října 1937 zachycuje Benita Mussoliniho při oslavách 15. výročí pochodu na Řím, kterým donutil vládu k rezignaci a krále k předání moci do rukou fašistů. Po diktátorově levici jde zástupce Adolfa Hitlera Rudolf Hess a oba muže při přehlídce doplňují další italští generálové.

Válka

Jeskynní systémy na Yucatánu jsou jako jiný svět

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907