Reklama


Země jako na střelnici: Tři asteroidy během dvou dnů

11.03.2014 - Petr Broža

Minulý týden proletěly kolem Země během pouhých dvou dnů tři planetky (asteroidy). Naštěstí v dostatečné vzdálenosti. Jak dlouho ale budeme v bezpečí?

Země jako na střelnici? Už třetí planetka proletěla kolem naší planety během posledních dvou dnů. Nejprve to byla ve středu planetka 2014 DX110 o půměru 30 m ve vzdálenosti 350 000 km. Týž den následovala planetka 2014 EF (120 000 km) a ve čtvrtek to byla osmimetrová planetka 2014 EC ve vzdálenosti 61 600 km. Pro srovnání, průměrná vzdálenosti Měsíce činí 385 000 km.

A proč se najednou věnuje taková pozornost blízkozemním asteroidům? Kvůli Čeljabinskému meteoritu, který vybuchl nad Ruskem loni v únoru a způsobil velké škody. O něm dopředu nikdo nevěděl... V rámci programu Near-Earth Object Observations Program (Hledání blízkozemních objektů) se NASA snaží monitorovat všechny objekty, které by mohly ohrozit naši planetu, ať už jde o planetky nebo komety, pomocí pozemských i vesmírných dalekohledů.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

ReklamaReklama

Aktuální články

V Perugii můžete projít etruskou bránou starou více než dva tisíce let.

Zajímavosti

Mamograf je speciální rentgen pro diagnostiku rakoviny prsu

Věda

Ukrajinský voják pózuje s útočnou puškou AK-74 kdesi na východní Ukrajině

Válka
Zajímavosti

Neutrinový „snímek“ Slunce pořízený detektorem Super-Kamiokande vznikl v noci, tedy „skrz Zemi“. Zachycuje v podstatě pouze horké sluneční jádro

Vesmír

Rychlostní rekord v hodnotě téměř 126 km/h padl na stěně smrti loni

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907