Reklama


Život v ulicích Prahy: Jak vypadala Praha na sklonku vlády Václava IV.

03.10.2016 - Redakce Kauzy (extra Historie)

Jak vypadala Praha na sklonku vlády Václava IV.? Jak ji znaly osobnosti jako Jan Hus nebo Jan Želivský?

Praha - Lucemburská Praha nebyla celistvým organismem. Vedle Starého Města se skládala z města Nového a dále z Menšího Města pražského (Malé Strany). Součástí pražského souměstí byly i purkrabské Hradčany
Praha - Lucemburská Praha nebyla celistvým organismem. Vedle Starého Města se skládala z města Nového a dále z Menšího Města pražského (Malé Strany). Součástí pražského souměstí byly i purkrabské Hradčany

Mocenské centrum Českého království i celé Svaté říše římské sice bylo o mnoho menší než dnes, avšak pozorný návštěvník z budoucnosti by si v pražských ulicích jistě dokázal poradit. Většina známých monumentů totiž už existovala v rozpoznatelné podobě, zejména ty, které charakterizují Staré a Nové Město pražské. 

Řemeslníci, obchodníci i král

Obyvatelstvo Prahy se lišilo v sociální skladbě, národnostech, bohatství i intelektuální úrovni. Praha byla rezidenčním městem s velkými nároky na spotřebu, a proto se zde soustředilo obrovské množství specializovaných řemesel. Převládala ta z oblasti potravinářství, oděvnictví a zpracování kůže a kovu. Čilý stavební růst přitahoval řadu stavitelů, kameníků či tesařů. Řemeslníci se sdružovali do cechů, tehdy ještě dobrovolně, což pomáhalo nejen obraně jednotlivců a pevnější pozici odvětví, ale také vnitřní i vnější regulaci řemesla. 

Přirozenou součástí městského života byl obchod. Bohatá pražská města patřila ke královskému majetku, z něhož měl král nemalé příjmy. Obyvatelstvo můžeme rozdělit do tří společenských vrstev. Nejbohatší měšťanské rodiny představovaly patriciát. Střední vrstvu vytvářela pestrá mozaika řemeslníků žádajících si podíl na politické moci. A nechyběla ani chudina, jež žila v závislém postavení na dvou předchozích vrstvách.

Staré versus Nové

Praha byla nejen sídlem panovníka, arcibiskupa a nejvyšších zemských úřadů, ale také nejstarší univerzity severně od Alp. Za časů posledních Lucemburků se jí říkalo Pražská a sídlila na Starém Městě. To bylo ve srovnání s Novým Městem bohatší, učenější a žilo tu více cizinců, zejména Němců. Naproti tomu Novoměšťané byli převážně Češi, řemeslníci a radikálnějšího smýšlení. Z této skutečnosti pak vycházely i různé husitské frakce. Staré Město bylo velmi umírněné, konzervativní a žijící učenými disputacemi. Nové Město přetavilo Husovy myšlenky v reálné skutky, od počátku naplňované o poznání razantnější formou.

  • Zdroj textu: Kauzy (extra Historie) 17/2014
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

ReklamaReklama

Aktuální články

Paříž je pojmenovaná podle keltského kmene známého jako Parisii. Nejstarší osídlení se datuje do roku 4200 př. n. l.

Cestování

Konopí stále častěji nachází uplatnění v medicíně

Věda

Odvedl krysař děti na Moravu?

Historie

Nejnovější test motoru pro nosnou raketu systému SLS

Vesmír
Revue

Květenství některých druhů lítostek jsou velice atraktivní, proto patří k žádaným zahradním rostlinám. U nás jsou, až na několik výjimek, poměrně citlivé na přezimování.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907