Reklama

Reklama

Život v permanentní časové smyčce: Jak se žije s déjà vu

30.5.2015 - Martin Reichman
Nejmenovaný mladý Brit žije už osm let v časové smyčce. Podle psychologů má totiž permanentní déjà vu
Na Hromnice o den více

Podle Christine Wellsové z Sheffield Hallam University zažívá mladík pocit, že už všechno někdy viděl. Ačkoliv většina lidí má podobnou zkušenost také, dotyčný Brit nemůže ze svého déjà vu „vystoupit“. Úplně nejhorší prý je, vrátí-li se namísto, kde už dřív pobýval a které si skutečně pamatuje – vzniká tak údajně velmi matoucí smyčka vzpomínek.

Nikdo neví přesně, proč mladý muž podobné symptomy vykazuje. Fyzicky je zcela zdráv a netrpí epilepsií ani demencí, jež by mohly existenci déjà vu vysvětlovat. Jeho potíže však může mít na svědomí narušená psychika s projevy úzkosti. Wellsová k tomu uvádí: „Jestliže se tato teorie potvrdí, půjde o první zaznamenaný případ déjà vu vyvolaného úzkostí, nikoliv neurologickým onemocněním.“

V lékařských záznamech pacienta figuruje úzkost spojená zejména s obavami z nečistoty, což ho nutí k častému mytí rukou a sprchování až třikrát denně. První déjà vu se u něj objevilo, když nastoupil na vysokou školu. Jelikož se jednalo o značně děsivé stavy, vyhledal lékaře, jenže terapie zatím neúčinkuje. Mladíkův psychický stav se stále zhoršuje a podle Wellsové zůstává jeho jedinou nadějí případné vyléčení úzkosti.

Reklama