Reklama


Žluté hory: Výstup jen na vlastní nebezpečí

04.09.2014 - Veronika Pešková

Čínské Žluté hory inspirovaly od pradávna básníky i malíře. Dnes na řadu zdejších skalnatých vrcholků vedou turistické stezky přecházející v kamenná schodiště. Některé z nich jsou však jen pro dobrodružné povahy – jde na nich takřka o život

Jedno čínské úsloví říká: „Pokud jste viděli pět posvátných hor, tedy Tchaj-šan, Chua-šan, Sung-šan, Cheng-šan-nan a Cheng-šan-pej, už se nemusíte hnát za žádnými jinými vrcholky na světě. A pokud jste byli ve Žlutých horách, nemusíte vidět ani onu posvátnou pětici.“ Zmíněná slova jasně vypovídají o jedinečnosti tohoto neobvyklého místa.

Žluté hory neboli posvátné pohoří Chuang-šan leží v provincii An-chuej a patří k nejkrásnějším lokalitám Číny. Celkem 72 vrcholů – z nichž tři přesahují nadmořskou výšku 1 800 metrů a ostatní 1 000 metrů – pojmenovali čínští básníci a malíři, kteří zde už před dvanácti stoletími hledali inspiraci pro svou tvorbu. Můžeme se tak setkat s názvy jako Nejvyšší nebeský vrchol, Duch ukazující cestu nebo Vrchol lotosového květu.

Nejvyšším velikánem celého pohoří je Chua-šan s 2 610 metry. Zvedá se jihozápadně od Žluté řeky a má pět vrcholů – Severní, Jižní, Východní, Střední a Západní. Taoisté věří, že v hoře přebývá bůh ovládající podsvětí, proto na ní vyrostlo mnoho svatyní a chrámů, z nichž se několik dochovalo dodnes. Nejznámější je Chrám nefritového jara na úpatí, který představuje první bránu Chua-šanu. Hora po staletí přitahovala poutníky, kteří usilovali o dosažení nesmrtelnosti, protože na jejích svazích rostlo mnoho vzácných rostlin používaných v tradiční čínské medicíně a v alchymii.

Zamilovaní sebevrazi 

Poblíž samotného vrcholu uvidíte na řetězech svazky visacích zámků – milenecké dvojice si do nich podle tradice nechávají vyrýt svá jména a pak je sem připevňují navždy. Jedna z legend totiž vypráví o chudém vesnickém chlapci, který se zamiloval do dívky z bohaté rodiny. Její otec ji však chtěl provdat za majetného nápadníka, a tak milenci v den vynucené svatby utekli na Chua-šan a vrhli se společně ze skály. Proto Číňané věří, že pokud na horu vystoupáte se svým partnerem, pověsíte na řetěz zámek a klíč hodíte do hlubin pod sebou, bude vaše láska trvat věčně. V posledních třiceti letech se stal čínský velikán zejména cílem studentů, kteří sem jezdí otestovat svou odvahu a fyzickou zdatnost, načež se jim dostává velkého uznání spolužáků.

Horské lázně

Ve Žlutých horách narazíte na velmi rozmanité přírodní podmínky. Udržely se zde vysokohorské mokřiny, louky a více než polovinu celkové rozlohy pokrývá les. Rostou tu jedinečné květiny (například orchideje Huangshan magnolias) a více než 300 druhů léčivých bylin (kupříkladu ženšen čínský). Žije tady rovněž pestrá fauna: mezi horské obyvatele patří kozy, jeleni, veverky, opice, velké množství obojživelníků a obrovská populace ptáků.

Klima bývá v Chuang-šanu relativně drsné: zataženo je více než 200 dní v roce, sněží celkem 160 dní a vrcholky hor většinou halí mraky. Všude v okolí pak uvidíte typické pokroucené borovice (Pinus hwangshanensis) nejrůznějších tvarů, z nichž některé dosahují stáří až 1 500 let. Dokázaly se dokonale přizpůsobit náročným podmínkám velkých nadmořských výšek i skalnatých svahů. Ke zdejším lákadlům patří rovněž četné horké prameny (s celoroční teplotou kolem 42°), z nichž některé se vyžívají k léčbě kožních a revmatických problémů. 

Jen pro odvážné 

Místní turistické cesty jsou značeny přehledně, ne všechny však zdoláte snadno. Například na Nejvyšší nebeský vrchol vede 1 300 schodů a Kapří hřbet měří v krátkém úseku na šířku maximálně metr, a navíc jej z obou stran lemují strmé útesy. Značná popularita místa znamená, že zde bývá většinu roku doslova hlava na hlavě – až tisíce turistů denně. Úzké chodníčky jsou nacpané k prasknutí a nízká zábradlí na jistotě také nepřidají. Stezky navíc nikdo neudržuje, a na svazích Chua-šanu tak každoročně dochází k několika úmrtím. Žluté hory jsou protkány desítkami kilometrů kamenných schodišť, chodníků, řetězů a zábradlí vytesaných do skal. Na volný pohyb po krajině můžete v podstatě zapomenout, zato se však lze podívat do míst, kam se dříve dostaly pouze horolezecké výpravy.  

V Chuang-šanu se nachází také nejnebezpečnější turistická cesta na světě. Vznikla již v 3. a 4. století jako obchodní trasa – odvážlivcům totiž o poznání zkrátila cestu přes hory. Táhne se až ve výšce 200 metrů a tvoří ji úzké chodníčky ze dvou dřevěných prken, strmé žebříky a řetězy připevněné ke skále. Zábradlí ani jakékoliv jiné bezpečnostní prvky však nečekejte. Kolem skalní stěny fouká silný vítr a často ji bičuje déšť. Rozhodně tedy stezku nezkoušejte projít v zimě – mohlo by jít o váš poslední výstup. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock, Wikipedie

ReklamaReklama

Aktuální články

Význam utajení si uvědomoval již římský vládce Gaius Julius Caesar, který psal šifrované zprávy z bojiště.

Zajímavosti

Císař Rudolf II. podepsal v roce 1609 dokument, který do značné míry zrovnoprávňoval katolíky, luterány a kalvinisty.

Historie

Korýši skýtají jednoznačně nejčerstvější maso, jaké se vám může na talíři ocitnout. Důvod je prostý. Do vroucího vývaru se vkládají živí.

Revue

SpaceShipTwo VSS Unity na novém testovacím letu jako kluzák

Vesmír
Válka

Zalesněné skály v Číně

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907