Zobáky v horku „rostou“: Jak probíhá ptačí regulace tělesné teploty

Způsob, jakým jednotlivé ptačí druhy shánějí potravu a živí se, silně ovlivňuje tvar a velikost jejich zobáku. Zobák však hraje důležitou roli i při regulaci tělesné teploty tím, že z těla odvádí přebytečné teplo

20.08.2017 - Zuzana Teličková



Vědci ze Smithsonianského centra migrujícího ptactva nyní zjistili, že na vývoj tohoto veledůležitého ptačího orgánu mají vliv i letní teploty vzduchu, a to zvláště u čeledi vrabcovitých žijících na slanisku. Vědecký tým pod vedením Russe Greenberga zkoumal několik druhů vrabců v různých částech pobřeží Severní Ameriky. Tyto oblasti jsou strukturou a vzhledem velmi podobné, ale letní teploty se tu různí. Na 1 380 jedincích bylo prokázáno, že velikost zobáku úzce souvisí s rozdílnými hodnotami nejvyšších denních teplot v oblastech hnízdišť v letním období.

TIP: Poslední žijící hrůzopták: Jihoamerická seriema rudozobá

Čím vyšší je průměrná letní teplota, tím větší je také zobák. Zobáky u ptáků hnízdících na teplejších místech byly až o 90 % větší než u ptáků z chladnějších slanisk„Schopnost zchladit se a neztrácet přitom tekutiny je velmi důležitá, protože tito ptáci žijí v prostředí s přímým sluncem a omezeným přístupem k čerstvé vodě,“ říká Greenberg.

Nový objev je vlastně dalším příkladem tzv. Allenova pravidla, podle kterého mají živočichové žijící v chladnější oblastech kratší končetiny a všechny výstupky na těle, aby zmenšili poměr povrchu těla vzhledem k jeho objemu a ztráceli tak co nejméně tepla.


Další články v sekci