100milionový plán: Stephen Hawking a Yuri Milner chtějí najít mimozemský život

21.07.2015 - Redakce Tajemství vesmíru

Miliardář Yuri Milner oznámil založení nového konsorcia, které má do 10 let najít mimozemský život. Do obřího projektu chce investovat až 100 milionů dolarů


Reklama

Ani 50 let neúspěšného hledání mimozemského života neodrazuje přední astrofyziky a astronomy od dalších pokusů najít inteligentní život mimo naši Zemi. Původem ruský miliardář Yuri Milner se proto rozhodl, že celý proces urychlí. Založil nové konsorcium Breakthrough Initiative, jehož cílem je nalezení inteligentního mimozemského života do 10 let. Má jít o projekt bezprecedentního rozsahu s rozpočtem 100 milionů dolarů.

TIP: Kde hledat život ve vesmíru? A jaká bude jeho forma?

Projekt podpořily takové kapacity, jakými jsou například astrofyzik Stephen Hawking, britský kosmolog a astrofyzik Martin Rees, americký astronom a tvůrce známé rovnice, určující počet mimozemských inteligentních druhů Frank Drake nebo americký astronom Geoff Marcy.

10× více a 100× rychleji

Projekt bude rozdělen do dvou částí, přičemž největší díl odpovědnosti připadne obřím radioteleskopům Green Bank v Západní Virginii a Parksově radioteleskopu australské observatoře. Obě zařízení mají v rekordním čase prohledat až 10× větší prostor než všechny předchozí programy.  

Cílem je získat informace o přibližně milionu hvězd nacházejících se v Mléčné dráze a stovce nejbližších galaxií. Odposlech by měl být až 50× citlivější než program SETI. Oběma radioteleskopům má navíc sekundovat laserový lovec planet - kalifornský teleskop Jamese Licka.

TIP: Měli bychom aktivně hledat mimozemské civilizace, nebo se jich bát?

Kromě pátrání po inteligentních formách života má projekt i druhou aktivní část, zahrnující vyslání digitálního poselství o životě na Zemi. Podrobnosti této části projektu byly odtajněny pouze částečně. Na přípravu poselství má být vyhrazen rovný milion dolarů a ucházet se o něj mohou projekty v plánované veřejné soutěži.

Jde v pořadí již o druhý velký projekt zaměřený na hledání mimozemského života. Letos v dubnu americká NASA oznámila sestavení speciálního supertýmu, jehož jediným úkolem má být nalezení mimozemského života. Výsledky NASA očekává v příštích 20 letech, Milnerův plán je tak o poznání ambicióznější.

Reklama

  • Zdroj textu:

    breakthroughinitiatives.org

  • Zdroj fotografií: Breakthrough Initiative

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pásy cudnosti, které měly zajišťovat ženskou věrnost, ve skutečnosti ve středověku neexistovaly.

Zajímavosti
Věda

Srílanská skákavka druhu Plexippus petersi. Na snímku je zachycena samice plná vajíček.

Příroda
Historie
Revue
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907