12. dubna 1981: raketoplán poprvé do vesmíru

15.04.2013 - Petr Broža

<p>.</p>

.


Reklama

Datum 12. dubna má v kosmonautice bezesporu zvláštní místo. V roce 1961 odstartoval do vesmíru první člověk, Jurij Gagarin. O dvacet let později, v roce 1981, se na cestu do vesmíru vydal první americký raketoplán s posádkou. Byla to Columbia a odstartovala s astronauty Johnem Youngem (který se mimochodem v roveru Apolla 16 projel po Měsíci) a Bobem Crippenem z mysu Canaveral na Floridě. Na dalších třicet let se staly raketoplány symbolem americké kosmonautiky.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Winston Churchill s manželkou Clementine na návštěvě v Soestdijkském paláci. Vedle Churchilla stojí princ Bernhard a nizozemská královna Juliána s dětmi.

Historie

V Cockaigne neexistovala nouze, násilí, ba ani práce a pečené husy tam létaly přímo do úst.

Zajímavosti

Fukušimské tritium bude podle vědců v mořské vodě v nesmírně malé koncentraci, odpovídající extrémně zředěným homeotickým přípravkům.

Věda

Kamenná exoplaneta GJ 367b obkrouží svou mateřskou hvězdu za pouhých osm hodin. Na jejím povrchu zřejmě panuje teplota kolem 1 500 °C.

Vesmír

Chvostoskoci (Collembola) jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907