Reklama


122 let od železničního neštěstí v Montparnassu

22.10.2017 - redakce 100+1


Reklama

Cestující, kteří 22. října 1895 nasedali do vlaku ve francouzském Granville, rozhodně nemohli tušit, jak dramaticky jejich cesta skončí. Vlak cestou nabral přibližně desetiminutové zpoždění, se kterým se ale strojvůdce Guillaume-Marie Pellerin nehodlal smířit. Vlak vjel na pařížské nádraží Gare Montparnasse příliš velkou rychlostí, vzduchové brzdy Westinghouse ale nefungovaly správně a ruční brzda již nedokázala rozjetý kolos zastavit.

V 16:00 prorazila parní lokomotiva skleněné okno stanice, půlmetrovou zeď terasy a zřítila se na tramvajovou zastávku o deset metrů níže na Place de Rennes. Jen těsně minula právě projíždějící tramvaj. Dvanáct vagónů se 131 cestujícími zůstalo nevykolejených nahoře ve stanici. Při nehodě bylo vážně zraněno pět lidí a na ulici zemřela prodavačka novin Marie-Augustine Aguilardová, kterou usmrtily kusy padajícího zdiva. Strojvůdce Pellerin seskočil z lokomotivy těsně před nehodou. Za svou riskantní jízdu si později vysloužil pokutu 50 franků a dva měsíce vězení.

  • Zdroj textu:

    Wikipedia, 100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Wikimedia, Lévy and Sons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Japonská sonda Hajabusa 2 u asteroidu Ryugu.

Vesmír

Diamantový kopeček

Black Diamond
podnik: Scoopi Café | cena: 18 407 Kč

Nejdražší kopeček zmrzliny vám naservírují v dubajském podniku Scoopi Café, a to aniž by pochutina předtím čekala v mrazáku – na počkání ji tam vyrábějí pomocí tekutého dusíku. Základ delikatesy, jež dostala jméno Black Diamond, tvoří vanilkové lusky dovezené z Madagaskaru. Jedinečnost dál dotváří nejdražší šafrán planety pěstovaný v Íránu a hoblinky černých lanýžů z italské oblasti Alba. Kopeček se sype vločkami 23karátového zlata a podává se v ručně vyrobené misce Versace a se stříbrnou lžičkou – obojí si přitom můžete nechat. 

Revue

Při ekologickém pohřbu vznikne hromada kvalitní zeminy, do které je možné zasadit strom, či jinak uctít mrtvého.

Věda
Historie

B-52 Stratofortress útočí na cíle ve Vietnamu

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907