1969: Posádka Apolla 12 zkoumá sondu Surveyor na Měsíci

20.04.2014 - Redakce


Reklama

Musel to být jistě zajímavý pocit, přistát na Měsíci a najít tam přistávací modul družice vyrobené lidmi. Člověk pak neměl pocit, jakoby byl na Měsíci úplně sám... Posádka Apolla 12, velitel Charles Condrad Jr. (na obrázku) a astronaut Alan L. Bean, navštívila Surveyor 3 20. listopadu 1969. Jejich přistávací modul je vidět na horizontu.

Surveyor 3 přistál na Měsíci v 20. dubna 1967 v rámci projektu, který měl připravit půdu pro pilotované mise Apolla. Jednak měl vyzkoušet přistání s brzdění jen pomocí motorů (bez atmosféry), jednak měl zjistit, jak se bude na měsíčním povrchu chovat těžký lunární modul; například, jestli se nepropadne do měkkého písku.

Modul pořídil cca 6 000 fotografií svého okolí. Kromě toho také lopatkou zkoumal povrch a jeho „tuhost“. 24. dubna se sondě podařilo vyfotit barevné fotografie zatmění Slunce naší planetou. Sonda bohužel nepřežila lunární noc, která trvá dlouhých 14 dnů (a s níž měl problém čínský rover Jutu).

Jde mimochodem o jediný okamžik naší historie, kdy lidé navštívili námi vyrobenou sondu, kterou jsme vyslali do jiného světa.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907