1974: První snímek Venuše pořízený sondou Mariner 10

06.02.2014 - Petr Broža


Reklama

5. března 1974 pořídila sonda Mariner 10 první obrázek Venuše z takové blízkosti. Zatímco ve viditelném světle je Venuše spíše oranžová, s ultrafialovým filtrem dostává její atmosféra zcela odlišný nádech. Bohužel atmosféra je to jediné, co můžeme z Venuše spatřit, protože je extrémně hustá - na povrchu panuje stokrát vyšší tlak než na povrchu Země. A teploty přesahují 400 stupňů Celsia. Cílem Marineru 10 však nebyla Venuše, ale Merkur, kolem kterého sonda prolétla celkem třikrát.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907