20 miliard nanočástic v magnetickém poli rozsvítilo myší mozek

09.06.2015 - Stanislav Mihulka

Magnetoelektrické nanočástice ovládané magnetickým polem mohou léčit mozek bez nutnosti použití implantátů


Reklama

Jak studovat mozek anebo ho stimulovat při léčbě, aniž by bylo nutné používat implantáty? Zajímavé možnosti nabízejí magnetoelektrické nanočástice (MEN). Když se takové nanočástice ocitnou v magnetickém poli, tak vytvoří elektrické pole. A elektrické pole pak může ovlivňovat mozkové buňky, neurony.

Vědci Floridské mezinárodní univerzity v Miami vpravili do mozků laboratorních myší hned 20 miliard těchto nanočástic, které pak stimulovali magnetickým polem. Elektroencefalogram (EEG) jim potvrdil, že se myším oblasti mozku s nanočásticemi rozsvítily aktivitou jako vánoční stromeček.

Cílem výzkumu je vyvinout systém, který by mohl bez větších zásahů detailně sledovat aktivitu mozku a zároveň umožňoval přesně cílenou léčbu pomocí stimulace vybraných oblastí mozku nebo přepravy medikamentů na požadované místo v mozku. Magnetoelektrické nanočástice se chovají různě podle charakteru magnetického pole a lze je sestavit tak, že při určité frekvenci magnetického pole například vypustí léčivo, které do nich předtím vložili.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NewScientist, Future Medicine

  • Zdroj fotografií: FZJDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907