22 let čekání skončilo: V zoo se narodila samice nosorožce tuponosého

15.10.2014 - Martin Reichman


Reklama

Po dlouhých 22 letech se v izraelské zoo narodila samice nosorožce tuponosého. Padesátikilový drobeček, který dostal jméno Teshi, se má čile k světu. Nosorožci tuponosí byli v roce 2008 považováni za téměř vyhynulý druh, ve volné přírodě se vyskytovaly pouhé 83 kusy. Přísná ochrana těchto velkolepých zvířat ale přinesla své ovoce a v loňském roce se jejich počet odhadoval zhruba na tisícovku. Nosorožcům tuponosým se někdy přezdívá nosorožci bílí, což ovšem nijak nesouvisí s jejich barvou. Pojmenování pravděpodobně vzniklo nesprávným překladem holandského slova „wijde“, které znamená široký. Ostatně jedním z dalších jmen těchto tvorů je nosorožec širokohubý. 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Ramat Gan Safari ParkDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907