360stupňové panorama: Svítání při pohledu na Mléčnou dráhu

31.03.2014 - Redakce


Reklama

Podívejte se na nádherný střed Mléčné dráhy při rozbřesku na Evropské jižní observatoři (ESO) v chilské poušti Atacama. Prašnou centrální výduť naší Galaxie na pohledu rybím okem lemují čtyři osmimetrové jednotky dalekohledu VLT.

Nahoře, bízko východního obzoru, je vidět jasná Venuše. Mléčnou dráhu protínají prachové pásy, posévají hvězdy a zářící mlhoviny a střed naší Galaxie se táhne přes tmavší zenit i přesto, že se temně modrá obloha začíná jasnit a budovy se stále lesknou v měsíčním světle.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: ESO, Babak Tafreshi (TWAN)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

William James Sidis byl americký génius, disponoval mimořádnými matematickými a jazykovými schopnostmi. V dětství byl označován za zázračné dítě, v dospělosti za vyhořelého podivína žijícího v ústraní.

Zajímavosti

Sýkora krade srst spící lišce.

Věda

Václav II. byl mimo jiné i autorem tří básní, které jsou dodnes zachovány v písňovém rukopisu Codex Manesse.

Historie
Válka

Ganymed na snímku sondy Juno

Vesmír

Kritická údržba | Peking 2010

Rostoucí platy a klesající ceny dělají v Číně z osobních aut zboží, které je dostupné stále větší části populace. Dokonce ani nejširší dálnice tak často nezvládají nápor nových motoristů. Čtrnáctého srpna 2010 zkomplikovala provoz na národní dálnici 110 přítomnost těžkých vozidel, jež se podílela na rekonstrukci vozovky. Průjezdnost klesla na polovinu a následoval kolaps: Někteří řidiči ujeli zhruba jen kilometr za den, jiní zůstali v automobilech zcela uvězněni a neposouvali se vůbec. Dopravní katastrofa trvala 12 dní a její nedobrovolní účastníci přežili hlavně díky přizpůsobivým obchodníkům, kteří začali prodávat jídlo a občerstvení přímo v kolonách – ovšem za mnohonásobně nadsazené ceny. 

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907