3D tiskárna posouvá výrobu grafenových aerogelů o velký kus vpřed

23.04.2015 - Stanislav Mihulka

3D tištěný grafenový aerogel nabízí možnost vývoje aplikací pro lepší uskladnění energie nebo nanoelektroniku


Reklama

Vědci Lawrence Livermore National Laboratory upravili 3D tiskárnu a vyrobili mikromřížky z grafenového aerogelu. 3D tištěný grafenový aerogel má veliký povrch, výborné elektrické vlastnosti, je i velice lehký a přitom pevný a velice stlačitelný.

Aerogely jsou ultralehké syntetické materiály s mnoha póry. Bývají odvozené od gelu, jehož kapalná složka byla nahrazena plynem a přezdívá se jim kapalný kouř. Použití 3D tiskárny autorům nabídlo možnost podle svých potřeb ovlivňovat vlastnosti aerogelů, například důmyslně navrhnout design jednotlivých pórů v aerogelu.

Autoři se nechali slyšet, že přizpůsobení technologie 3D tisku pro výrobu aerogelů teď všem zájemcům dovoluje vyrábět nespočet různých architektur aerogelu. Ty by se pak měly stát rozjezdovým místem  pro celou řadu užitečných aplikací.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Lawrence Livermore National Laboratory

  • Zdroj fotografií: Ryan Chen / LLNL

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907