3D tiskárny pro domácí použití: Hi-tech technologie pro každého

10.01.2014 - Jan Miklín

Trojrozměrný tisk byl zatím doménou spíše nejrůznějších institucí a firem, než domácností. Americká firma MakerBot představila novou řadu 3D tiskáren, cenově dostupných i běžným uživatelům


Reklama

Nově představené přístroje vychází z úspěšného modelu Replicator, jenž se vyrábí již v páté generaci. Současná verze má vnitřní objem 7 522 cm3, po připojení pomocí USB tedy umožňuje tisk předmětů o straně s délkou dvaceti centimetrů. Třešničkou na dortu je fotoaparát, který snímá finální výrobek a automaticky jej ukládá do galerie „výtisků.“

Malý a velký brácha

Domácí uživatele ale nejvíce zaujme Replicator Mini. Jak už vyplývá z názvu, tato tiskárna se vyznačuje kompaktními rozměry a umožňuje tisk předmětů o rozměrech 10 × 10 × 12,5 cm. Její výkon byl optimalizován pro rychlost, zatímco ovládání pro maximální jednoduchost. Rozlišení jedné „vrstvičky,“ po kterých tisk postupuje, je 200 µm, což umožňuje dostatečné vykreslení detailů. Zabudovaný wi-fi modul napomáhá snadnému zapojení do sítě i internetu a využívání nejrůznějších cloudových aplikací.

A jak do tiskárny dostat data? Firma dodává jednoduchou tabletovou aplikaci, umožňující navrhování trojrozměrných předmětů. Další možností je stáhnutí již připravených dat z obchodu, nebo zapojení trojrozměrného skeneru. V počítači je možno tato data různě upravovat a kombinovat.

Cena Replicatoru Mini – jehož dodávky jsou ohlášeny na jaro – je 1 375 USD, standardní Replicator stojí téměř tři tisíce dolarů a verze Z18 s maximálními rozměry výtisku 30 × 30 × 46 cm bude v prodeji za šest a půl tisíce dolarů. S cenami běžných tiskáren je tedy (zatím) srovnávat úplně nejde, avšak lze předpokládat, že za pár let ceny klesnou tak, že se 3D tiskárny stanou běžnou součástí domácností.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907