3D tištěné krční implantáty zachránily život malým dětem

04.05.2015 - Stanislav Mihulka

Krční dlahy vytištěné na 3D tiskárně zachraňují životy dětem s poruchami vývoje dýchacích cest


Reklama

V USA se nedávno narodili chlapci jménem Kaiba, Garrett a Ian, kterým hrozila jistá smrt. Všichni tři totiž trpěli tracheobronchomalacií, při které se u novorozenců pravidelně bortí průdušnice a znemožňuje normální dýchání. Kromě toho ji doprovází celá řada nepříjemných vedlejších příznaků.

Vědci si nejprve počítačovou tomografií proskenovali krky dotyčných chlapců a přesně určili velikost a tvar jejich průdušnic. Pak pomocí počítačového modelu navrhli správný tvar speciálních plastových dlah, které následně vytvořili na 3D tiskárně s laserovým spékáním plastů. Krční dlahy byly přitom navrženy tak, že nejen pasovaly do dýchací soustavy novorozenců, ale také s nimi nějaký čas samy porostou.

3D tištěné krční dlahy byly vyrobeny z polykaprolaktonu, polymeru, který se po vystavení tělním tekutinám po 3 až 4 letech samovolně rozpustí. Lékaři předpokládají, že v té době budou už dýchací cesty malých pacientů natolik vyvinuté, že budou schopné samy dál růst a plnit požadované úkoly. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science News, Science

  • Zdroj fotografií: Morrison et al. (2015)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907