3D tištěné útočiště pro neohrožené kolonisty Marsu

17.09.2015 - Stanislav Mihulka

Budeme kolonizovat Mars ve 3D tištěných obydlích, která se postaví z místních materiálů?


Reklama

3D tištěná architektura je sice ještě v plenkách, mohla by se ale stát klíčovou technologií pro kolonizaci Marsu. Francouzští designéři ze společnosti Fabulous navrhli 3D tištěné útočiště Sfero, které by mohlo být vybudováno na Rudé planetě z místních materiálů.

Sfero připomíná futuristické iglú o třech patrech, které bude z části umístěno pod zemí. Stavbu obydlí zahájí zavrtání centrálního sloupu. Po jeho dokončení se aktivují dvě robotická ramena, z nichž jedno bude těžit a třídit místní materiál, zatímco druhé bude stavět Sfero pomocí 3D tisku kovových materiálů.

Společnosti Fabulous si představuje, že takové obydlí nejprve otestují v kalifornské Mohavské poušti a pak ho postaví někde na Marsu, například v kráteru Gale, který důvěrně známe díky misi robotické sondy Curiosity.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Fabulous, Dezeen

  • Zdroj fotografií: Fabulous

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907