3D tištění bioničtí mravenci fungují skoro jako živí

27.03.2015 - Stanislav Mihulka

Němci vyvinuli umělé mravence o velikosti lidské ruky, kteří spolupracují podobně, jako živí mravenci


Reklama

Německá společnost Festo vyvinula umělé mravence o velikosti lidské ruky, kteří spolupracují podobným způsobem, jako skuteční mravenci. Vývojáři je vybavili stereokamerami a senzory, díky nimiž získávají informace o svém okolí. Mezi sebou navzájem komunikují pomocí bezdrátové sítě.

Jejich plastové tělo tiskne 3D tiskárna, zatímco kusadla a šestice nohou jsou z keramiky. Finálním cílem programu Festo není vyrábět dokonalá  bionická mraveniště, ale vytvořit schopné a stroje propojené kolektivní inteligencí, které by zvládaly pracovat v továrnách blízké budoucnosti. Lidé ze společnosti Festo jsou v tomto směru zkušení, už mají na svém kontě bionické klokany, pohyblivé sloní choboty a falešné tučňáky, kteří mohou pozorovat okolí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NewScientist, Festo

  • Zdroj fotografií:Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907