400metrová planetka UR116 míří k Zemi: Jak moc je nebezpečná?

12.12.2014 - Martin Reichman

Tisíckrát silnější než Čeljabinský meteorit má být planetka UR116 mířící k Zemi. Jde o planý poplach, nebo je čas se začít bát?


Reklama

Planetku s označením 2014 UR116 objevil letos v říjnu ruský astronom Vladimir Lipunov. Jeho pozorování vyvolalo velký ohlas, neboť podle prvních výpočtů existovalo riziko, že v případě srážky s jiným tělesem by tento 400metrový kolos mohl zasáhnout Zemi. Ruská média varovala, že následky dopadu UR116 by byly 1000× ničivější, než dopad Čeljabinského meteoritu, který zasáhl Rusko v únoru 2013. Spekulovalo se také o možné srážce s Venuší či Marsem nebo o možném vychýlení trajektorie UR116 v důsledku gravitace Marsu.

Zkoumání, které provedla NASA, ale závěry ruských vědců zpochybňují. Planetka UR116 se podle NASA pohybuje v okolí Země pravidelně a nepředstavuje žádné riziko, neboť její trajektorie neprochází dostatečně blízko oběžné dráhy Země. Tim Spahr, ředitel Minor Planet Center v Cambridge, si navíc všiml, že UR116 není novým objektem, zaznamenána totiž byla již před 6 lety a její trajektorie byla zmapována. Podle NASA se tak v příštích 150 letech žádného nebezpečného setkání nedočkáme.

Reklama

  • Zdroj textu:

    neo.jpl.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: ESA, Carril

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907