5 tipů na spolehlivě nejdražší kocovinu

01.07.2015 - Vilém Koubek

Jedinečná chuť jdoucí ruku v ruce s výjimečně zpracovanou láhví, mnohdy vykládanou zlatem či drahými kameny, dává vzniknout unikátním, většinou sběratelským nápojům. Bez milionů na účtu si na ně ovšem můžete nechat zajít chuť


Reklama

Tequila v diamantech

Název: Ley .925 Tequila Pasion Azteca Ultra Premium Anejo
Cena za láhev: 87 500 000 Kč

Nejdražší na světě se nestala proto, že by byl její obsah svou kvalitou předurčen pouze bohům. Skutečně se jedná o vynikající tequilu, jejíž jedinečnost spočívá v šestiletém dozrávání. Peněženky však devastuje především její láhev, která se prodává ve třech variantách. Nejlevnější vyjde na 5,6 milionu korun, středně drahá stojí 37,5 milionu a nejdražší se zastavila na úctyhodné částce 87,5 milionu. Jedná se totiž o ruční uměleckou práci, kterou obstarává sám ředitel firmy Ley Fernando Altamirano. Tělo láhve je vykládáno diamanty, zlatem a platinou. Vzhledem k tomu, že se jedná primárně o sběratelský předmět, nabízí společnost také stejné množství tequily v čiré láhvi, kterou si posléze můžete vystavit v baru.

Koňak Jindřicha IV.

Název: Henri IV Dudognon Heritage Cognac Grande Champagne
Cena za láhev: 50 000 000 Kč

Již podle tvaru láhve poznáte, že na tomto nápoji hodném králů spolupracovala stejná společnost, která stojí za tequilou Ley .925. Vedle vyšperkovaného obalu se však tentokrát skrývá skutečný poklad i v útrobách – koňak, který se vyrábí již od roku 1776 a před stáčením zraje minimálně sto let. Dokonce ho údajně destilují potomci samotného francouzského krále Jindřicha IV. Cenu však samozřejmě zvyšuje i láhev ze čtyřiadvacetikarátového zlata a platiny. Dekorace jsou dílem světoznámého zlatníka Joseho Davalose a zvýrazňuje je vždy 6 500 broušených diamantů na každém kusu. Není divu, že tento „drobek“ váží úctyhodných 8 kg. Samotného koňaku se přitom v balení nachází pouhých 100 cl.

Vodka pro potěchu oka

Název: Diva Vodka
Cena za láhev: 25 000 000 Kč

Vodka Diva vznikla v duchu myšlenky, že ze všeho nejvíc záleží na prvním dojmu. Právě proto se uprostřed láhve nachází sada krystalů Swarovski, které se ručně vybírají a míchají, aby vytvořily jedinečnou barevnou kombinaci. Najdete mezi nimi broušené topazy, růžové turmalíny, ametysty, citríny a peridotity. Aby však nezůstaly jen pro potěchu oka, můžete je vyjmout a ozdobit jimi sklenice. Kdybyste však zrovna měli hluboko do kapsy, dá se koupit také láhev bez vzácných kamenů – pak vás bude stát „pouhých“ 92 500 Kč. Samotná vodka je třikrát destilovaná a filtrovaná nejprve skrz led, posléze prostřednictvím severského břízového dřevěného uhlí a nakonec směsí vzácných nerostů – protože nic nevylepší chuť oblíbeného nápoje tak jako přelití přes „blyštivý“ písek.

Skotská whisky do tuctu

Název: Dalmore 62
Cena za láhev: 5 375 000 Kč

Destiláty Dalmore mají ve světě pověst jednoho z nejluxusnějších pití, kterou navíc podtrhuje jejich jedinečnost a nedostupnost. Dalmore 62 je dvaašedesátiletá whisky, jíž se vyrobilo pouhých dvanáct kusů, a její cena stoupá už od roku 2002. Tehdy se totiž prodala první láhev, a to za 836 000 Kč. Další si o tři roky později koupil neznámý zákazník v hotelovém baru za 1,2 milionu a údajně ji na místě skoro celou vypil. Zatím nejdražší kousek našel majitele v roce 2011, ovšem nikoliv v hotelu či ve specializované prodejně, nýbrž na letišti v Singapuru. Anonymní čínský byznysmen za něj tehdy zaplatil rekordních 5 375 000 Kč. Z Dalmore 62 se tím stala nejdražší whisky na světě a svůj rekord drží už čtyři roky. V chuti jantarového nápoje hrají hlavní roli tóny medu, kávy, pomerančů, hořké čokolády, kardamomu, zázvoru a mandlí. Díky této jedinečné kombinaci se znalci shodují, že se i poslední zmíněná láhev prodala ještě pod cenou.

Šampaňské pro krále Midase

Název: Armand de Brignac Midas
Cena za láhev: 5 375 000 Kč

Zatímco jiní výrobci luxusního alkoholu podtrhují jedinečnost svého nápoje omezeným a často minimálním množstvím, společnost Armand de Brignac se nebojí vypustit do světa obra. Pojmenovala ho po králi ze starých řeckých bájí, jenž proměnil ve zlato vše, čeho se dotkl. Proto se i láhev Armandu vyrábí ze vzácného kovu. Každý kus navíc představuje unikát a ruční práci, pod kterou se podepisuje tým pouhých osmi lidí. Láhev ukrývá třicet litrů šampaňského světle citronové barvy. Jeho jedinečná chuť vzniká smícháním hroznů odrůd Chardonnay, Pinot Noire a Pinot Meunier v poměru 4 : 4 : 2. Výsledný nápoj je živý a svěží a pojí se v něm hravost ovocných tónů s jemným akcentem francouzských briošek.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lukulské hody movitých Římanů na mozaice z 3. století.

Zajímavosti

Milující srdce přírody | Jim Picôt

Celkový vítěz - žralok plující v hejnu lososů.

Revue

Dávný Mars před 4 miliardami let mohla z části pokrývat voda

Vesmír

Robotický koala vylepšený koalí močí a trusem pátrá po tom, zda mají krávy sklony ušlapat koaly, když se ocitnou na zemi.

Věda
Historie

Vědci dlouho předpokládali, že humři necítí bolest, protože nemají skutečný mozek. Pozdější výzkum ale ukázal, že korýši na poškození tkáně reagují fyzicky i hormonálně, tudíž bolest pravděpodobně cítí.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907