51 Pegasi b: Exoplaneta jako z Dantova Pekla

12.10.2015 - Martin Reichman

Byla vůbec první objevenou exoplanetou - 51 Pegasi b ze souhvězdí Pegase je ale zajímavá i díky svému pekelnému prostředí


Reklama

Exoplaneta 51 Pegasi b, které se podle řeckého hrdiny přezdívá Bellerofontés, je velmi zvláštním světem. Od její mateřské hvězdy - 51 Pegasi – ji dělí pouhých 8 milionů kilometrů (nejbližší planetu Sluneční soustavy – Merkur - dělí v průměru od Slunce 58 milionů kilometrů). Je tedy jasné, že podmínky na jejím povrchu rozhodně nepříznivější. 

Zatímco na Merkuru dosahují maximální teploty 430°C (700 kelvinů), na 51 Pegasi b se mohou vyšplhat až na 2 000°C. Exoplaneta navíc své mateřské hvězdě ukazuje stále stejnou stranu, podobně jako Měsíc Zemi, její přivrácená strana je tedy vystavena permanentní výhni.

Jedná se o vůbec první objevenou exoplaneta v historii. Již v roce 1988 ji objevili kanadští vědci. Vzhledem k tomu že tehdejší poznatky vylučovaly, aby plynný obr, kterým 51 Pegasi b je, se nacházel tak blízko své mateřské hvězdě, svůj objev zatajili. O šest let později ji znovuobjevili švýcarští vědci Michael Mayor a Didier Queloz. Ani ti ale s oznámením svého objevu příliš nespěchali a svůj objev zveřejnili až po půl roce. Teprve až pozdější simulace ukázaly, že plynní obři mohou migrovat blíže ke své hvězdě. Podle vědců byly 51 Pegasi b a jiné podobné exoplanety původně vytvořeny daleko od své hvězdy.

I přes nehostinné a podmínky má Bellerofontés atmosféru. Není pochopitelně tvořena dusíkem a kyslíkem jako na Zemi, nýbrž vodíkem a héliem. Přesto se na 51 Pegasi b může vyskytovat déšť. Z povrchu planety se podle vědců odpařuje železo a další kovy, které poté ve formě „deště“ padají opět k rozžhavenému povrchu.

  • Zdroj textu:

    Wikipedia, From Quarks to Quasars

  • Zdroj fotografií: DeviantArt

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na konci 19. století překonal během velké ruské chřipky virus přenášený lidmi vzdálenost 202 887 km za pouhých šest dní.

Zajímavosti

Slovenský umělec propojuje ve své tvorbě užitkovost i umění. Díla mladého skláře lze najít po celém světě.

Zajímavosti

Lidové milice pochodují 28. února 1948 přes Karlův most.

Historie

Čisticí prostředky mohou mít i stinnou stránku

Věda

Tvář robota Affetto

Věda

Sonda MMX u svého cíle

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907