92letá žena z Chile v sobě nosila 50 let mrtvý „zkamenělý“ plod

30.06.2015 - Martin Reichman

92letá žena upadla a podstoupila proto běžné rentgenové vyšetření v nemocnici, během kterého lékaři zjistili, že v sobě již 50 let nosí zhruba dvoukilový mumifikovaný plod


Reklama

Podle ředitele místní nemocnice byl plod „velký a vyvinutý“ a pravděpodobně zemřel v sedmém měsíci těhotenství. Kvůli věku pacientky lékaři nepřistoupili k chirurgickému zákroku a propustili jí po několika hodinách domů.

Přestože medicína podobné případy zná, jde o mimořádně vzácný úkaz. V lékařské literatuře je popsáno za více než 400 let méně než 300 případů. Lithopedion, neboli zkamenělé dítě, jak se tomuto fenoménu říká, vzniká v důsledku mimoděložního těhotenství. Odumřelý plod je příliš velký na to, aby se vstřebal a tělo ženy se před infekcí z mrtvé tkáně přirozeně brání zvýšeným přísunem vápenatých solí. Plod tak postupem času „zkamení“, či přesněji řečeno „zvápenatí“.

Nejdéle nosila zkamenělé dítě Číňanka Huang Yijunová – téměř 65 let. Když u ní byl plod v roce 2013 objeven, tvrdila, že od roku 1948, kdy údajně zemřel, neměla dost peněz na jeho chirurgické odstranění. Je také znám jediný případ dvojčat lithopedií. Pacientka v Indii se domnívala, že je v roce 1999 potratila. Trpěla bolestí břicha následujících 8 let a vyhledala pomoc, až když došlo k roztažení střev, zvracela a měla zácpu. Pravděpodobně nejstarším doloženým případem lithopedie je nález amerických archeologů, kteří objevili pozůstatky ženy s 3100 let starým mumifikovaným dítětem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Vision | Zdravotnický Deník

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jak by asi Charlie Chaplin reagoval na snahu studia, aby jeho postava tuláka propagovala jistou značně přeslazenou limonádu? 

Zajímavosti

Létající mikročip má velikost asi jako zrnko písku.

Věda

Královna Barbora Celjská (vpravo) s dcerou Alžbětou Lucemburskou na cestě do Münsteru.

Historie

Velmi mladý tapír indický, u nějž už pomalu začíná blednout „sedlová“ část, která později bude zcela bílá.

Příroda

Po cestě do Budapešti bývalého císaře na většině míst lidé vítali a vojáci mu přísahali věrnost.

Válka

Zvětšený pohled na vesmírnou dutinu ukazuje molekulární mračna Persea a Býka (modrá a červená) na jejím „povrchu“.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907