Adolf Hitler: Jak vypadala cesta nacistického vůdce k moci

10.11.2015 - Jan Čurda

Jen málokdo ovlivnil dějiny 20. století tak jako Adolf Hitler. Přitom byl jeho neuvěřitelný vzestup dílem souhry mnoha okolností a například ještě na začátku roku 1927 by si na jeho politický úspěch vsadil málokdo


Reklama

Prezident Hindenburg zpočátku odmítl jmenovat Hitlera kancléřem a na tento post usadil von Papena. Mezitím se vyhrocená situace málem zvrhla v občanskou válku. Krize republiky se ještě prohlubovala na podzim 1932. Poté, co byl čerstvě zvolený parlament v září rozpuštěn, proběhly v listopadu další volby, již páté v tomto roce. Nacisté v nich ztratili více než čtyři procenta, přesto zůstali nejsilnější stranou.

Hindenburg však stále nebyl ochoten jmenovat Hitlera kancléřem. Dosavadní ministr říšské branné moci Kurt von Schleicher proto přesvědčil prezidenta, aby jmenoval kancléřem jeho. Věřil, že on dokáže na rozdíl od Papena získat NSDAP k účasti ve své vládě. V tom se však hluboce mýlil. Dne 4. ledna se uskutečnila historická tajná schůzka Hitlera s Papenem, na které byl narýsován další vývoj. Vzniklo spojenectví mezi pravicovými silami – dosavadními konkurenty NSDAP a DNVP a neparlamentním svazem frontových bojovníků Stahlhelm. 30. ledna 1933 jmenoval Hindenburg, poté co dostatečně jasně vyjádřil svůj odpor k tomu co právě činí (jednal pod tlakem okolností a svého okolí), Hitlera říšským kancléřem.

Pravicová diktatura

Další postup byl už hlavními protagonisty dohodnut – Hitler sestavil koaliční vládu, jejímž vicekancléřem byl von Papen, a která byla tvořena převážně konzervativními politiky. Poté nabraly události rychlý spád. V noci z 27. na 28. února vypukl požár Říšského sněmu, za žháře byl označen holandský komunista Lubbe. Hned 28. února bylo vydáno „Nařízení na ochranu národa a státu“ (tzv. nařízení k požáru Říšského sněmu), které pozastavovalo platnost všech základních práv vyplývajících z německé ústavy. 22. června byla v Německu zakázána SPD. Během následujících dnů postihl stejný osud všechny strany kromě NSDAP a byl přijat zákon, který zakazoval vytvářet nové strany.

Na vrcholu moci

Poslední etapou byla likvidace vnitrostranické opozice. V průběhu Noci dlouhých nožů (z 29. na 30. srpna 1934) zavraždilo SS na Hitlerův přímý rozkaz několik stovek lidí (i když Hitler ohlásil smrt 77 „nepřátel vlasti“). Pod záminkou údajného připravovaného puče SA byli zavražděni významní představitelé SA.

Když 2. srpna 1934 zemřel prezident Hindenburg, vyhlásil Hitler oficiálně konec republiky a počátek „tisícileté“ Třetí říše. Převzal prezidentský úřad (stal se tím mimo jiné vrchním velitelem armády) a spojil ho s úřadem říšského kancléře, načež se prohlásil Vůdcem německého lidu. 

  • Zdroj textu:

    Válka Revue, Wikipedie

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud někdo nežije právě zdravě, neměl by zanedbávat přísun vitamínů obsažených v ovoci.

Věda

Geysir se stal prvním přírodním úkazem svého druhu, o němž se dozvěděli učenci starého kontinentu.

Cestování
Zajímavosti

Král Eduard VII.  se svou ženou královnou Alexandrou Dánskou.

Historie

Člunozobec africký na jezeře Albert v Ugandě.

Příroda

Sejdeme se na fotbale 

událost: Rose Parade, USA

Pravidelná novoroční oslava Rose Parade se v kalifornské Pasadeně odehrává již od roku 1890. Na alegorické vozy zdobené květinami dnes přiláká i stovky tisíc přihlížejících, z nichž část se odpoledne přesune na nedaleký stadion, aby sledovala tradiční univerzitní zápas v americkém fotbale.  

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907