Agentura pro životní prostředí omylem otrávila řeku v Coloradu

14.08.2015 - Martin Reichman

V okolí coloradské řeky Animas byl vyhlášen stav přírodní katastrofy. Z odstaveného dolu od ní uniklo přes 11 milionu litrů znečištěné vody


Reklama

Během prací americké vládní Agentury pro ochranu životního prostředí (Environmental Protection Agency) v opuštěném dole Gold King Mine došlo k neočekávanému vzestupu nahromaděné toxické vody a jejímu vypuštění do jednoho z přítoků řeky Animas. Okolí řeky bylo okamžitě uzavřeno a místní úřady vyzvaly obyvatele, aby se k ní nepřibližovali.

Dopady na zdraví obyvatel a životní prostředky se teprve vyšetřují. Podle některých odhadů mohlo být kontaminováno až 1 000 studen a v ohrožení byly i dodávky pitné vody pro město Durango, které vodu z řeky používá jako sekundární zdroj pitné vody.

Ve znečištěné vodě jsou mimo jiné i těžké kovy jako olovo a arzén, železo, hliník, kadmium, zinek a měď. Někteří z obyvatel v souvislosti s únikem začali přezdívat úřadu EPA Agentura pro znečištění životního prostředí.

Žlutá voda se dostala z řeky Animas do řeky San Juan a až do sousedního Nového Mexika, kde byl rovněž vyhlášen stav přírodní katastrofy. Nešťastní jsou rovněž místní provozovatelé různých turistických atrakcí. Přes léto bývají řeky plné vodáků a rybářů, nyní jim ale úřady nařídily, aby se oblasti prozatím vyhnuli. Nejčerstvější informace hovoří o tom, že koncentrace toxických látek v řece začínají pomalu klesat, EPA spolu s místními i federálními úřady situaci průběžně monitorují.

Reklama

  • Zdroj textu:

    EPA, ČTK

  • Zdroj fotografií: EPA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

První tank Heavy Mark I měl osmičlennou osádku, přičemž polovinu zaměstnaly motory a řízení stroje.

Válka

Ježura australská při hledání své oblíbené potravy – mravenců.

Příroda

Pěstitelskou doménou singapurské botanické zahrady se staly orchideje.

Zajímavosti

Utkání dvou černých děr

Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.

Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.

Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907