Unikátní grafika zobrazující 54 let průzkumu vesmíru (+nová data)

22.05.2014 - Redakce


Reklama

Velmi povedená grafika zobrazuje, kam se v naší Sluneční soustavě vydali lidé nebo jejich družice. Každý let je zobrazen jednou linkou – čím více jich u dané planety je, tím vícekrát jsme k ní letěli. Například u Venuše už jsme měli svoje vyslance 40×, u Marsu 38×. U Uranu a Neptunu pak byla sonda pouze jediná, a to Voyager 2, u Merkuru dvě sondy, Mariner 10 a MESSENGER (který kolem planety obíhá právě nyní).

Grafika vznikla již před 4 lety k 50. výročí letů do vzdáleného vesmíru (za oběžnou dráhu Země), nyní byla výrazně aktualizována – a to zejména o letu k Měsíci a Marsu.

Podívejte se na originální obrázek v plném rozlišení

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: 5W Infographics, National Geographic

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907