Alfred Gwynne Vanderbildt: Přežil zkázu Titaniku, smrt ho dohnala na palubě Lusitanie

19.08.2015 - Alois Bělota

Bohatý americký průmyslník byl jednou z obětí německého torpédování parníku Lusitania. Do poslední chvíle pomáhal zachraňovat ženy a děti


Reklama

Jedním z hrdinů zkázy Lusitanie se stal úspěšný železniční podnikatel Alfred Gwynne Vanderbildt (1877–1915) z New Yorku, ve své době jeden z nejbohatších mužů světa. Šťastně unikl smrti na Titaniku (plavbu si na poslední chvíli rozmyslel), ale osud jej stejně dohnal.

Když 7. května 1915 německá ponorka U-20 torpédovala parník Lusitania, na jeho palubě byl i Vanderbildt, který se ukázal jako skutečný hrdina. Do posledních okamžiků zachraňoval ženy a děti, když ve všeobecném zmatku organizoval jejich nástup do záchranných člunů. Ačkoli neuměl plavat, dle svědků nabídnuté místo v člunu odmítl a místo toho do něj naložil jakousi ženu s miminkem. Během potopení parníku zemřel a byl tak jedním ze 128 amerických občanů, kteří tragédii nepřežili. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    I. světová IV/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907