Alhambra: Arabská stopa v jižním Španělsku

21.05.2013 - Marek Telička


Reklama

Název Alhambra je převzatý z arabštiny, v níž Al-Hamrá znamená „rudý“.  Celé arabské jméno pevnosti ve španělské Granadě bylo al-Qal'at al-Hamrá, tedy „rudá pevnost“. Podvečerní snímek této neobyčejné stavby, která byla jedním z jednadvaceti kandidátů při volbě sedmi nových divů světa,  její jméno dobře dokresluje. Původně sice byly zdi pevnosti bílé a červená byla jen okolní jílovitá půda, ale postupně získaly rudý nádech i kameny, z nichž je stavba vytvořena.

Nejstarší zprávy o Alhambře pocházejí z přelomu 8. a 9. století, kdy se ovšem jednalo o malou pevnůstku, neschopnou delší obrany proti početnějším útočníkům. Alhambra, jak ji svět zná dnes, dostala svou podobu během vlády Mohameda I. Ibn Nasra, zakladatele maurské dynastie Nasrovců. Ten sem byl nucen uprchnout před vojenskou silou Ferdinanda III. Kastilského a jeho spojenců, kteří se snažili zbavit Španělsko tehdejší maurské nadvlády. V Granadě se dynastie usadila na dalších 250 let, během nichž byla Alhambra přetvořena v palácový komplex se zavlažovacím systémem, který přiváděl vodu ze vzdálenějších vodních zdrojů mimo palác.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie | Jebulon CC0

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907