Alhambra: Arabská stopa v jižním Španělsku

21.05.2013 - Marek Telička


Reklama

Název Alhambra je převzatý z arabštiny, v níž Al-Hamrá znamená „rudý“.  Celé arabské jméno pevnosti ve španělské Granadě bylo al-Qal'at al-Hamrá, tedy „rudá pevnost“. Podvečerní snímek této neobyčejné stavby, která byla jedním z jednadvaceti kandidátů při volbě sedmi nových divů světa,  její jméno dobře dokresluje. Původně sice byly zdi pevnosti bílé a červená byla jen okolní jílovitá půda, ale postupně získaly rudý nádech i kameny, z nichž je stavba vytvořena.

Nejstarší zprávy o Alhambře pocházejí z přelomu 8. a 9. století, kdy se ovšem jednalo o malou pevnůstku, neschopnou delší obrany proti početnějším útočníkům. Alhambra, jak ji svět zná dnes, dostala svou podobu během vlády Mohameda I. Ibn Nasra, zakladatele maurské dynastie Nasrovců. Ten sem byl nucen uprchnout před vojenskou silou Ferdinanda III. Kastilského a jeho spojenců, kteří se snažili zbavit Španělsko tehdejší maurské nadvlády. V Granadě se dynastie usadila na dalších 250 let, během nichž byla Alhambra přetvořena v palácový komplex se zavlažovacím systémem, který přiváděl vodu ze vzdálenějších vodních zdrojů mimo palác.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie | Jebulon CC0Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907