Název Alhambra je převzatý z arabštiny, v níž Al-Hamrá znamená „rudý“. Celé arabské jméno pevnosti ve španělské Granadě bylo al-Qal'at al-Hamrá, tedy „rudá pevnost“. Podvečerní snímek této neobyčejné stavby, která byla jedním z jednadvaceti kandidátů při volbě sedmi nových divů světa, její jméno dobře dokresluje. Původně sice byly zdi pevnosti bílé a červená byla jen okolní jílovitá půda, ale postupně získaly rudý nádech i kameny, z nichž je stavba vytvořena.
Nejstarší zprávy o Alhambře pocházejí z přelomu 8. a 9. století, kdy se ovšem jednalo o malou pevnůstku, neschopnou delší obrany proti početnějším útočníkům. Alhambra, jak ji svět zná dnes, dostala svou podobu během vlády Mohameda I. Ibn Nasra, zakladatele maurské dynastie Nasrovců. Ten sem byl nucen uprchnout před vojenskou silou Ferdinanda III. Kastilského a jeho spojenců, kteří se snažili zbavit Španělsko tehdejší maurské nadvlády. V Granadě se dynastie usadila na dalších 250 let, během nichž byla Alhambra přetvořena v palácový komplex se zavlažovacím systémem, který přiváděl vodu ze vzdálenějších vodních zdrojů mimo palác.
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)