Reklama


Alkoholový impresionismus: Whisky pod mikroskopem

27.11.2014 - Martin Reichman

Dobrá whisky nemusí sloužit jen k potěše chutí a duše, pro Ernie Buttnona je fotografování zbytků whisky originálním uměním


Reklama

K fotografování zaschlých zbytků whisky se Ernie Buttnon dostal vlastně náhodou. Při mytí použitých skleniček si všiml zvláštních usazenin na jejich dně. Pomocí barevných filtrů je nasvítil a originální umění bylo na světě.

Originálními vzory se nyní zabývali vědci z Princetonské univerzity. Usedliny připomínající mimozemskou krajinu má podle nich na svědomí tzv. Marangoniho efekt, popisující přesun hmoty mezi dvěma kapalinami, na základě gradientu jejich rozdílných povrchových napětí.

Když fyzika maluje

Tento jev byl poprvé pozorován a zaznamenán jako tzv. „slzy vína“ fyzikem Jamesem Thomsonem v roce 1855. Pojmenován byl ale podle italského vědce Carla Marangoniho, který ho důkladně studoval.

Podle Howarda Stonea z Princetonské univerzity dochází u whisky k Marangoniho efektu vlivem rychlejšího odpařování ethanolu. S měnící se koncentrací ethanolu a vody, dochází ke změně povrchového napětí mezi vodou a alkoholem, změně proudění kapalin a následně i vzniku usazenin. Jejich struktura je přitom dána množstvím materiálu získaného během procesu přípravy whisky. Může se jednat například o zbytky tříslovin ze sudů, ve kterých nápoj dozrával.

  • Zdroj textu:

    erniebutton.com

  • Zdroj fotografií: erniebutton.com

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Romantika plná krve

Strohý skotský hrad, temné vody jezera a světla reflektorů – dalo by se téměř tvrdit, že tohle je fortifikační kýč. Pevnost Eilan Donan na stejnojmenném ostrově v jezeře Loch Duich vznikla už ve 13. století na obranu proti Vikingům, současná podoba je dílem rekonstrukce v první třetině 20. století. Hrad slouží také jako vděčná kulisa filmařů: zahrál si třeba ve stylovém Highlanderovi nebo v komedii Jak ukrást nevěstu.

Zajímavosti

Škoda 420 Standard

Historie

Stres je nebezpečnější, než by se zdálo

Věda

Obsluha minometu musela být početná kvůli velké hmotnosti zbraně i munice.

Válka

Jak bude mladá surikata prospívat? To hodně záleží na výběru partnery v nepočetných surikatích komunitách.

Příroda

Nová generace hodinek Fénix 5 plus podporuje přehrávání hudby

Gadgety

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907